Direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović sa još nekoliko šefova klinika posjetila je danas UKC Tuzla gdje je razgovarano o saradnji dvije bolnice i to u razmjeni deficitarnih kadrova.
Tokom sastanka razgovarano je i o reformi u zdravstvenom sistemu, a kako je istaknuto cilj je pacijentima pružiti najbolju uslugu. Direktorica Izetbegović ponovo je govorila o racionalizaciji u zdravstvenom sistemu ali nije precizirala šta to uključuje, piše agencija Patria.
Podsjećamo da je KCUS otkako je Izetbegović direktorica ostao bez 30 uglednih ljekara od čega je sedam profesora i vrhunskih stručnjaka iz različitih oblasti medicine. KCUS je u problemima i sa lijekovima, nema osnovnih sredstava za rad, počevši od sapuna i ubrusa do rukavica, gaza i drugog bolničkog materijala. O tim aspektima racionalizacije danas nije bilo govora.
Zanimljivo je da je Izetbegović istakla kako su skoro identični problemi ove dvije ustanove. No, onda nije jasno zašto se sa KCUS-a pacijenti upućuju na UKC Tuzla, zašto se pojedini kadrovi (npr. Centar za srce) vrbuju za prelazak na KCUS, a i sama posjeta UKC Tuzla i želji za saradnjom i razmjenom kadrova pokazuje da je KCUS-u ipak potrebniji UKC Tuzla nego obrnuto.
Direktor UKC-a Tuzla Nešad Hotić istaknuo je da je saradnja ove dvije zdravstvene ustanove započela prije nekoliko mjeseci. Da li upravo u onom momentu kada je na KCUS-u masovni odlazak kadrova počeo ostavljati posljedice po pacijente?
Hotić je naveo da ljekari Klinike za očne bolesti UKC-a Tuzla rade edukacije i pomažu kolegama u Sarajevu, a također u ovoj zdravstvenoj ustanovi je otvoreno novo hematološko odjeljenje, na Klinici za dječije bolesti, za liječenje najtežih oboljenja, u čijem radu pomaže kolega iz KCUS-a.
Prema planu sačinjena je strategija, da ono u čemu je tuzlanski UKC deficitaran, traži pomoć od kolega iz sarajevskog, i obrnuto.