Članak

Usaglašeni zakoni o osnovnom i srednjem obrazovanju polovinom maja pred Vladom KS

Što se tiče poglavlja o inkluziji Zakon se mora usaglasiti sa UN Konvencijom kao jedinstvenim dokumentom koji je država BiH potpisala i preuzela kao temeljni dokument na kojem bazira sve ostalo zakono

U organizaciji Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS održan je zajednički sastanak sa akterima odgojno-obrazovnog procesa u KS na kojem je detaljno analiziran Prijedlog zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju sa posebnim osvrtom na poglavlje zakona koje se odnosi na učenike s teškoćama u razvoju i njihov položaj u odgojno-obrazovnom procesu. 

Kako je to i premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković naglasio na sastanku sa svim akterima u obrazovnom procesu, u kontekstu novih zakona u obrazovanju, pitanja i teme koje tretiraju zakoni moraju biti do kraja iskomunicirane sa svima kojih se oni tiču kako bi se došlo do rješenja koja zadovoljavaju standarde i sve potrebe nastavno-odgojnih procesa.

Uz predstavnike resornog ministarstava, sastanku su prisustvovali direktori osnovnih i srednjih škola, specijalnih ustanova, predsjednici Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja KS i Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH-Kantonalni odbor KS, Vijeća roditelja, kao i brojni predstavnici nevladinih organizacija i udruženja.

Nakon višesatne konstruktivne rasprave, sudionici su se usaglasili oko stavova ovog poglavlja koji se odnose na odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju učenika sa teškoćama u razvoju, odgojno-obrazovni i rehabilitacioni rad sa učenicima sa teškoćama u redovnim školama, kao i oko izrade individualno prilagođenog programa i upisa ovih učenika u škole.

Ministar obrazovanja Elvir Kazazović kazao je za agenciju Patria da je postignuta saglasnost oko tog poglavlja zakona, te da je struka vodila glavnu riječ. Zakoni o osnovnom i srednjem obrazovanju naći će se na sjednici Vlade KS polovinom maja nakon čega će biti upućeni u Skupštinu KS.

Podsjećamo, proteklih dana vodile su burne rasprave o ovim zakonima, posebno o osnovnom obrazovanju. Odredbama zakona bit će ograničeni mandati direktora na dva, smanjen broj članova školskih odbora na četiri člana gdje će odluke donositi dvotrećinskom većinom. 

- Depolitizacija u obrazovanju je nešto oko čega smo se svi složili. Mreža škola je nešto što bi nam trebalo ponuditi odgovore na jedno vrlo ozbiljno pitanje koja djeca idu u koje škole te kao i da sve to ne vodi nikakvom gašenju škola - pojasnio je prije nekoliko dana premijer Konaković.

Što se tiče poglavlja o inkluziji Zakon se mora usaglasiti sa UN Konvencijom kao jedinstvenim dokumentom koji je država BiH potpisala i preuzela kao temeljni dokument na kojem bazira sve ostalo zakonodavstvo koje reguliše načine ostvarivanja osnovnih ljudskih prava osoba s invaliditetom. Pravo na inkluzivno, dostupno i besplatno obrazovanje je jedno od ljudskih prava osoba s invaliditetom. 

#BiH