Članak

Kreće li bh. vlast napokon u borbu s problemima u Agrokoru?

Vijeće ministara proslijedilo je Informaciju Predstavničkom domu o stanju u Agrokorovim firmama u BiH.

Vijeće ministara BiH usvojilo je i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o aktuelnoj krizi u kompaniji „Agrokor“ i njenim poslovnim društvima u Bosni i Hercegovini s mogućim implikacijama na domaću ekonomiju, saopštili su iz Vijeća ministara BiH nakon današnjeg sastanka.

Informacija sadrži zaključke sa više sastanaka koje su predstavnici državnih institucija u posljednjih mjesec dana imali sa predstavnicima hrvatske Vlade i Agrokora.  

U Vijeću ministara očekuju da u dogovoru s predstavnicima hrvatske Vlade naprave plan aktivnosti kako bi se bez diskriminacije ispunile sve obaveze prema dobavljačima.

Ključna stvar je zaštititi domaće kompanije koje posluju unutar koncerna Agrokor, radna mjesta, dobavljače, te domaće kreditore. 

U Agrokorovim kompanijama - kćerkama u Bosni i Hercegovini zaposleno je više od 5.200 radnika, aktivno je više od 1.300 dobavljača, a ova privredna društva imaju godišnji obrt od više od 500 miliona eura.  

Prema dostupnim podacima, dugovanja dobavljačima Agrokorovih kompanija u BiH na dan 31.12.2016. godine iznosila su 318 miliona KM, od čega 170 miliona KM domaćim dobavljačima.

U prva tri mjeseca 2017. godine dugovanja prema domaćim dobavljačima su smanjena na 131 milion KM, od čega je 74 miliona KM s dospijećem. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, firme Agrokora u BiH nemaju dugovanja po osnovu PDV, zaključno s 30.3.2017. godine.

Nakon što Vijeće ministara usvojenu Informaciju proslijedi u Parlamentarnu skupštinu BiH, treba očekivati da državni poslanici usvoje neki konkretan plan za spas radnih mjesta i zaštitu domaćih firmi koje posluju unutar koncerna Agrokor.

Podsjećamo, Hrvatska Vlada je prije mjesec dana usvojila Lex Agrokor, plan za spas ove kompanije, a to je isto prije deset dana uradila i Vlada Slovenije usvojivši Zakon nazvan Lex Mercator.

- Bitno je onemogućiti da Agrokorove kompanije u BiH iznose novac iz zemlje dok kriza traje. U tom kontekstu potrebno je donijeti odgovarajuću zakonsku regulativu koje sada nema a upravama koncernovih firmi u BiH staviti do znanja da su one bh. firme bez obzira što su im vlasnici inostrani i da moraju početi ozbiljno sarađivati sa domaćim vlastima – kazao je nedavno u intervjuu za našu agenciju ekonomski analitičar Damir Miljević.

Miljević je upozorio da će kriza u Agrokoru potrajati najmanje dvije godine i da se treba ozbiljno uhvatiti ukoštac s problemima vezanim za Agrokor.

Usvajanje Informacije o stanju u Agrokorovim firmama u BiH trebao bi predstavljati tek prvi korak ka usvajanju ozbiljnog plana u borbi za očuvanje radnih mjesta i dobavljača u BiH.

Ukoliko se ne pristupi ozbiljno problemu u kojem su se našle Agrokorove kompanije u BiH, moglo bi doći do velikih problema, odnosno do prave privredne katastrofe, jer problemu su zapravo već nastali.

#BiH