Dragan Čović, član Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ BiH kazao je da su tokom današnje sjednice članovi Predsjedništva sa premijerom Denisom Zvizdićem razmatrali situaciju i dinamiku ispunjavanja obaveza prema EU odnosno u kojoj su fazi odgovori na Upitnik Evropske komisije. Čović je kazao da je vidljiv određeni zastoj u tim aktivnostima, te nije ispoštovan prvobitni rok za dostavljanje odgovora, piše agencija Patria.
- Za kandidatski status nam treba adekvatan upitnik na koji ćemo sigurno imati određeni broj dopunskih pitanja. Tražimo od svih institucija da stave svoje odgovore u informacijski sustav kako bi se jednom posebnom dinamikom prevelo više od 20.000 stranica. Nadam se da će pomoći oni naši susjedi koji su to i obećali da ovaj vremenski okvir stavimo na neki način pod kontrolu.
Odgovarajući na pitanja novinara o mehanizmu koordinacije i dinamici prevođenja Upitnika, Čović je kazao da su već obavljena dva redovna sastanka svih institucija u skladu sa mehanizmom koordinacije u prošlom mjesecu. Sad je više problem tehničke prirode.
- Neodgovorno je prevoditi nešto što nije usaglašeno. Vjerujemo da i naši prijatelji Hrvatska, Srbija i Crna Gora će pomoći u ovom procesu i onda računamo krajem godine ili početkom sljedeće na kandidatski status – kazao je Čović te dodao da proces prevođenje ne može biti okončan do kraja maja, ali da su svi odgovori završeni.
Čović je odgovorio i na pitanje novinarke Patrije kako komentariše pokretanje mehanizma vitalnog nacionalnog interesa Kluba Bošnjaka u Domu naroda PS BiH na izmjene Izbornog zakona.
- Ono na šta ne možemo utjecati je odluka Ustavnog suda BiH i vremenski rok donošenja. Ja bih volio da se donese odluka i vjerujem da će ona biti pozitivna u onom smislu kako ja vidim da to nije bio vitalni nacionalni interes, ali je pravo Doma naroda da se očituje i ja očekujem taj odgovor. Nakon tog odgovora imat ćemo dalju proceduru, i to: ide prijedlog kao takav u ponovnu proceduru ili idemo u Zastupnički dom. Ja sam uvjeren da taj posao moramo završiti sa sadržajem koji smo mi predali ili sa sadržajem koji će uvažiti princip da jedan narod ne bira drugome predstavnike u Predsjedništvu BiH, Domu naroda i da se ispoštuje Grad Mostar.
Čović je kazao da je u ovom prijedlogu iznesen tek minimum zahtjeva, te da će do izbora 2018. godine morati mijenjati Ustav BiH radi izvršavanja presude Sejdić-Finci.
- Postoji jako puno modela mi smo predložili jedan oko izbora članova Predsjedništva. Ono što je naš stav je da predstavnici bošnjačkog naroda ne biraju predstavnike hrvatskog naroda i obrnuto. Time ne želimo na bilo koji način podijeliti BiH kako to neko želi naglasiti, stvarati neke nove unutarnje granice ili eliminirati neku mogućnost da se bilo koji predstavnik naroda bira za bilo koju funkciju sa bilo kojeg prostora.
Čović je također kazao da trenutna vlast nema parlamentarnu većinu što se vidi i iz današnjeg zasjedanja Parlamenta BiH.
Govoreći o sve glasnijim idejema oko Dejtona 2 za BiH, Čović je kazao da je BiH neupitna kao država, neupitne su njene vanjske granice, a kako ćemo unutrašnji ustroj napraviti to je pitanje predstavnika sva tri naroda.
- Istina, to nam ide teško, vrlo teško i to se pokazuje na simboličnim izmjenama Izbornog zakona. Mi moramo u ovih godinu i po riješiti neka pitanja, pitanje kandidatskog statusa, evropski put i put u NATO. Mi BiH moramo sačuvati u jednom mirnom ozračju i transformirati svoje odnose dogovorom uz pomoć prijatelja u onoj mjeri koliko nam ta pomoć treba.
Čović je kazao da očekuje izmjene izbornog zakona, ali da osim onog prijedloga koji su već dali imaju još Plan B i C.
- Ako ovaj prijedlog nije dobar, ako nekome dijeli BiH i FBiH na tri dijela, imamo drugih 10 alternativnih prijedloga gdje se ne spominje takav vid izbora - kazao je Čović.
Govoreći o odnosima između HDZ BiH i SDA, Čović je kazao da su ove dvije stranke nositelji izvršne vlasti i da ti odnosi nisu na razini koja je nužna da se iznesu aktivnosti prema evropskom putu.
- Nedopustivo je da nam EU pruži šansu, a da je ne iskoristimo. Neozbiljno je već ići u kampanju za izbore 2018. godine. Bojim se da smo svi opterećeni kako će neko glasati 2018. godine i krajnje je vrijeme da zajednički tražimo rješenje kako bi vlast funkcionisala od kantona do državnog nivoa.