Članak

Nismo daleko od apsurda: Ostajte zdravo i neka vas liječe vaši političari

Dakle, izgubili smo samo na školovanju ljekara 1,5 milijardi KM. Poseban je gubitak života bez znanja tih vrijednih ljudi.

Pozicija ljekara u ovoj državi nije nimalo sjajna. U susjednim državama Srbiji i Hrvatskoj su shvatili šta znači ljekar tek kad je počeo njihov masovni odlazak u inostranstvo, u puno bolje uslove za život i rad. Danas je pitanje može li i kako će Bosna i Hercegovina zaustaviti odlazak ljudi koji nam trebaju za normalan i civiliziran život, piše agencija Patria.

Ne treba ni govoriti da je plaća ljekara u ovoj državi daleko ispod plaća osrednje obrazovanih političara, da su u javnim preduzećima plaće običnih službenika, recimo, veće od primanja hirurga.

Moglo bi se jednog dana dogoditi da se bolesnim u ovoj državi kaže: „Ostajte zdravo i neka vas liječe vaši političari. Ili: Neka vas liječe bolje plaćeni službenici javnih preduzeća.   

Jer, apsurda je napretek. Jedno od rješenja za poboljšanje ljekarskog statusa i egzistencijalnog stanja je pokušaj bavljenja dodatnim radom u privatnoj praksi. Iako običan svijet reaguje negativno na ljekarsku privatnu praksu, svakim danom je jasnije da sadašnje zdravstvo nije besplatno, nego da građani svoje liječenje moraju „privatno“ i „dodatno“ sufinansirati.

Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH zdravstveni radnik zaposlen u zdravstvenoj ustanovi u stalnom radnom odnosu, po pribavljenom mišljenju nadležne komore i uz prethodnu saglasnost poslodavca zdravstvene ustanove u kojoj je zaposlen u stalnom radnom odnosu, može obavljati poslove svoje struke dopunskim radom, ali ne duže od jedne trećine punog radnog vremena...

Obavljanje dopunskog rada odobrava direktor zdravstvene ustanove u kojoj je zdravstveni radnik zaposlen u stalnom radnom odnosu.

Agenciji Patria se javilo više od deset ljekara iz Sarajeva čiji zahtjevi za obavljanje dopunske djelatnosti do sada nisu riješeni. Svi oni nisu dobili odobrenje od poslodavca, direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović. Čak bez ikakvog objašnjenja je direktorica KCUS-a odbila dati uvjerenje obavljanja dodatnog rada tim ljekarima. Naime, svake godine oni moraju tražiti obnovu dozvole za takav rad.

Prema Zakonu o upravnom postupku, član 169. stoji da ako organi, pravna lica i institucije odbiju zahtjev za izdavanje uvjerenja, odnosno druge isprave, dužni su da o tome donesu posebno rješenje. Problem je što ljekari koji se žele baviti dopunskim radom očekuju bilo kakav odgovor direktrice KCUS-a, ali tog očitovanja nikako nema. Da imaju odgovor, svi oni bi tražili dalje pravne lijekove. Problem je i što se oni ne mogu na svoju ruku baviti dodatnom djelatnošću u tim okolnostima jer bi u pitanje došla i njihova licenca. Naime prema zakonima Ljekarska komora oduzima licencu ukoliko ljekar dopunski rad obavlja suprotno odredbama zakona, u ovom slučaju bez dozvole direktorice KCUS-a.

U svakom slučaju inspekcija je na strani direktorice KCUS-a. Premda kršenje Zakona i neizdavanje dozvola za rad automatski podrazumijeva i novčanu kaznu za instituciju i direktoricu KCUS-a za neodgovorno ponašanje, niko ne preduzima ništa. Slično kršenje zakona i samovolje imali smo nedavno u blokiranju sredstava od članarine u Ljekarskoj komori Kantona Sarajevo. Ni tada nije bilo bilo kakve odgovornosti direktorice KCUS-a.

Sve je hod po ivici. Bolja vremena za ovu plemenitu profesiju ne dolaze. Prim. dr. Fahrudin Kulenović, ugledni ljekar govorio je o mogućem masovnom odlasku ljekara iz BiH.

- Sve ovo što se događa ne ide na dobro. Bojim se da će ljekari otići na neka bolja mjesta i da ćemo imati ozbiljan problem. Posebno kad se radi o onim najkvalitetnijim ljekarima. Znam da sam negdje pročitao da je u Zapadnoj Evropi prije i u toku rata radilo gotovo pet hiljada ljekara iz Bosne i Hercegovine. Školovanje jednog ljekara košta najmanje 300 hiljada KM. Treba izračunati koliki je naš gubitak - upozorava dr. Kulenović.       

Dakle, izgubili smo samo na školovanju ljekara 1,5 milijardi KM. Poseban je gubitak života bez znanja tih vrijednih ljudi.    

#BiH