Članak

Od šampionskog naslova do treće lige

Kao primjeri lošeg organizovanja i poslovanja mogu poslužiti bivši prvaci države Brotnjo, Leotar, Modriča, pa i banjalučki Borac.

Za razliku od uspješnog projekta koji trenutno provode čelnici FK Željezničar u stvaranju ozbiljnog i dugoročno održivog kluba što je rezultiralo i dobijanjem licence UEFA za odigravanje evropskih utakmica, neki drugi klubovi u proteklom periodu imali su potpuno suprotan put, piše agencija Patria. 

Mnogi drugi klubovi u našoj zemlji koji su ostvarivali vrhunske sportske rezultate, nakon osvajanja trofeja organizacijski su potpuno krahirali, te se danas bore da uopšte prežive.

Kao primjeri lošeg organizovanja i poslovanja mogu poslužiti bivši prvaci države Brotnjo, Leotar, Modriča, pa i banjalučki Borac.

Brotnjo iz Čitluka je 2000. godine potpuno iznenađujuće stigao do naslova prvaka BiH, ali samo nekoliko godina nakon što je čitlučki klub igrao kvalifikacije za Ligu prvaka, ispao je iz Premijer lige. Od tada Brotnjo igra potpuno sporednu ulogu u bh. fudbalu, a danas se nalazi u sredini tabele Druge lige Jug, odnosno trećem rangu takmičenja.

U Čitluku je prije 17 godina i po pet hiljada ljudi gledalo utakmice Brotnja, mnogi vrhunski fudbaleri iz BiH i Hrvatske su igrali za ovaj hercegovački klub, a danas njegove utakmice gleda svega stotinjak ljudi, uglavnom članova porodica igrača.

Tri godine nakon Brotnja prvak BiH postao je Leotar iz Trebinja, koji je imao čast da osvoji prvi naslov prvaka države u zajedničkoj ligi koju su igrali klubovi s cijelog prostora BiH.

Uprava kluba tada je u Trebinje dovela desetak fudbalera beogradske Crvene zvezde koji su igrali vrhunski fudbal i bez većih problema su stigli do naslova prvaka i najvećeg uspjeha u historiji kluba. Nakon osvajanja naslova prvaka većina igrača šampionske generacije razišla se po drugim klubovima, i počeo je pad Leotara. I Leotar danas, poput Brotnja igra u trećem rangu takmičenja – Drugoj ligi RS-a Istok.

U Drugoj ligi RS-a, u Zapadnoj zoni, igra još jedan bivši šampion države – Modriča. Modričani su 2008. godine osvajanjem naslova prvaka države stigli do najvećeg uspjeha u klupskoj historiji. Tada je na čelu kluba kao predsjednik bio predsjednik RS-a Milan Jelić, koji je doprinio tome da klub ima veliki broj sponzora i funkcioniše dobro, što su i pratili rezultati. Nakon njegove smrti krenula je i agonija Modriče.

U nešto boljoj, ali nimalo zavidnoj situaciji, nalazi se i banjalučki Borac. Jedan od stalnih učesnika prve jugoslovenske lige, uspio je 2011. godine doći do naslova prvaka BiH. Borac je poslije toga ispao iz lige, a sada je uspio osvojiti prvo mjesto u Prvoj ligi RS-a, pa će ljubitelji fudbala u Banja Luci naredne sezone opet imati priliku da gledaju najjače utakmice u svom gradu. 

Pored ova četiri nekadašnja prvaka države, još niz klubova danas se nalazi u teškoj situaciji, a nekada su igrali zapaženu ulogu u našem fudbalu, neki od njih su dugo bili i u samom vrhu. Bosna Visoko, Budućnost Banovići, Rudar Kakanj, Velež Mostar, Rudar Prijedor, Jedinstvo Bihać, Iskra Bugojno, Posušje, Travnik i mnogi drugi danas su daleko od statusa kakav su nekada imali.

Glavni razlog rezultatskog neuspjeha, koji je neke klubove doveo čak i do potpunog gašenja, leži u tome da su se uglavnom oslanjali na jednog ili dva čovjeka bez ikakve vizije za budućnost kluba nakon odlaska tog pojedinca iz kluba.

Primjeri navedenih fudbalskih klubova mogu se slobodno uporediti i sa propašću mnogih nekadašnjih privrednih giganata, koji danas grcaju u dugovima ili su ugašeni. 

#Sport