Čuvajući sjećanje i njegujući historiju odbrane protiv agresije na BiH i ove godine na dostajanstven način je obilježen Memorijalno-historijski susret "Odbrana Ilidže 2."
U organizaciji JOB-a Općine Ilidža-Unija veterana, Četvrte viteške brigade i Općine Ilidža 15. maja 2017. godine, delegacije porodica, boračkih udruženja i Općine Ilidža i Općinskog vijeća Ilidža položile su cvijeće, proučile Fatihu i odale počast poginulima na spomen-obilježja kod Ljetne pozornice.
- Tog 14. maja 1992. na ovom mjestu vodila se najznačajnija bitka za odbranu ilidžanskih teritorija. Tog četvrtka 14. maja, slabo naoružani borci krenuli su u bitku sa višestruko jačim neprijateljem. Organizirani u jedinice Teritorijalne odbrane i redovne i specijalne jedinice MUP-a izvršili su prodore prema centru Ilidže iz više pravaca. U borbama su naše snage imale početne uspjehe, ali zbog mraka i slabe vojne komunikacije, uvezanosti, zbog izostanka vojne pomoći i municije, zaustavili su svoje napade i vratili se na početne položaje. Osim bitke, taj 14. maj ostao je upamćen i kao događaj kada su snage UNPROFOR-a mirno ćutale i posmatrale, a to nisu smjele.
Tada su pripadnici UNPROFOR-a svojim transporterom, 15. maja, povezle teško ranjene Anesa Bučana, Jagodu Galešić, Ismeta Osmanovića, Ramu Husrefa i Seada Hodžića, preko ilidžanske teritorije u bolnicu Koševo. Uprkos sporazumu o primirju između Armije BiH i Vojske RS iz transportera su izvučeni i pogubljeni, prisjeća se Šefket Đešević, predsjednik JOB-a Općine Ilidža. Sekretar JOB-a Izet Kahvić rekao je da se ove manifestacije organizuju, prije svega zbog učenika i historijskog časa koji se održava, da bi učenici čuli sta se dešavalo jer u knjigama ne mogu naučiti.
- Prava istina još nije utvrđena niti je do sada za ovaj zločin iko odgovarao. Ovaj datum se treba obilježavati na dostojanstven način, a javnost upoznati sa pravom istinom - dodaje Kahvić.
Svoju ljubav i patriotizam prema domovini iskazali su i učenici Prve osnovne škole u pisanju literarnih radova o temi "Tako se branila Bosna".
Nagrađena se i tri najbolja rada.Treće mjesto je Amina Bostandžić, drugo Nermin Bijelonja, a prvo Zakir Kešmer.