Izvještaj o utvrđivanju liste uspješnih kandidata za imenovanje jednog člana Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštivanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom BiH naći će se pred delegatima Doma naroda 29. maja ove godine, piše Patria.
U vezi s ovim zabilježena je indikativna situacija na sjednici Predstavničkog doma PSBiH kada je u ovo tijelo imenovan Adis Drnda (uposlenik SIPA-e) iako je bio drugorangirani na listi kandidata koju je utvrdila Zajednička komisija oba doma PSBiH, a prvorangirani Vedad Gurda ostao je bez imenovanja.
Sve su prilike i informacije da ovo imenovanje neće biti potvrđeno na Domu naroda i to iz više razloga.
Mnogi su stajališta da nije jasno kako je, naprimjer, na trećem mjestu rang liste završio profesor Nedžad Korajlić, dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu. Glasno se komentariše da je potrebno da se u ovakvom tijelu nađe neko i iz akademske zajednice.
Stvari su ipak krenule drugačije. U ovo tijelo nije izabran prvorangirani Gurda, već na prijedlog poslanika SDA Šemsudina Mehmedovića na poziciju člana Komisije imenovan je Drnda. Poslanici Saveza za bolju budućnost nisu podržali ovaj izbor. Prigovorili su koalicionim partnerima da su osporili mišljenje vlastite Komisije.
Može se govoriti i o tome da je SDA na ovaj način učinila ustupak Mehmedoviću, koji se još nije odlučio ostaje li u Predstavničkom domu Parlamenta BiH kao dio Kluba SDA ili će djelovati samostalno. Mehmedović se nije priključio Klubu nezavisnih poslanika.
Govori se čak da je za Drndu lobirao i federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara.
Inače, Privremenu zajedničku komisiju koja je izvršila bodovanje i rangiranje kandidata činili su Sadik Ahmetović, Predrag Kožul, Borislav Bojić (iz Predstavničkog doma) te Ognjen Tadić, Sead Kadić i Mario Karamatić (iz Doma naroda).
Dio članova ove komisije također su bili iznenađeni rangiranjem kandidata. Kandidati su bili rangirani na sljedeći način: Vedad Gurda, Adis Drnda, Nedžad Korajlić, Zibija Muslić-Bibanović, Denis Husić i Nermin Halilagić.
Svaki član Privremene zajedničke komisije na intervjuu ocjenjuje svakog kandidata za ukupan utisak koji je na njega ostavio, a na intervjuu kandidat može biti ocijenjen brojem bodova od 0 do 50.
Ocjene članova Privremene zajedničke komisije za svakog kandidata sabiraju se pojedinačno i dijele s brojem članova Privremene zajedničke komisije koji prisustvuju intervjuu. Dobiveni količnik je ocjena kandidata na intervjuu.
Upravo se najviše manipulira s intervjuima, gdje članovi Privremene komisije mogu biti subjektivni.
Inače, između ostalih uslova na konkursu je bio uslov i „da kandidat nije u sukobu interesa, odnosno da ne obavlja aktivnosti koje dovode do nespojivosti utvrđenih Zakonom o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH“.
Pitanje je kako jedan policijski službenik može objektivno posmatrati i ocijeniti kako rade njegove kolege!?
Foto Patria