Članak

Reakcija iz BH-Gasa: Iz RS-a pokušavaju ucjenjivati razvoj plina u Federaciji

Izgradnjom gasovoda niskog pritiska između Hrvatske i Bosanskog broda Bosna i Hercegovina bila bi jedinstven primjer u svijetu da se države u međunarodnim gasnim interkonekcijama povezuju gasovodima n

BH-Gas izražava žaljenje 'usaglašenim stavom' o pružanju podrške izgradnji gasovoda niskog pritiska iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, isključivo za potrebe snabdjevanja Rafinerije nafte u Brodu, reagirali su iz BH-Gasa. Realizacija ove ideje, dodaju iz ove državne kompanije, bila bi jedinstven primjer u svijetu da se države u međunarodnim gasnim interkonekcijama povezuju gasovodima niskog pritiska.

Delegacija iz BiH koja učestvuje na zasjedanju Međuvladine bosanskohercegovačko-ruske komisije za trgovine i ekonomsku saradnju usaglasila je više pitanja oko unapređenja ekonomske saradnje dvije zemlje. Strane su se, između ostalog, usaglasile i da Rafineriji nafte u Brodu pruže podršku za izgradnju gasovoda niskog pritiska iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu, za snabdijevanje ove kompanije gasom. Delegaciju iz BiH predvodi ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović. Iz BH-Gasa su oštro reagirali na najavu da bi se Rafineriju nafte u Brodu sa Hrvatskom mogao povezati gasovod niskog pritiska.

- Bosna i Hercegovina, konkretno BH-Gas je kandidovao projekat izgradnje transportnog gasovoda Brod -Zenica, kojim bi se izvršilo povezivanje gasnih mreža dvije susjedne zemlje i time bilo omogućeno snabdjevanje i Rafinerije Brod i potrošača u RS i potrošača u FBiH ovim energentom. EU je ovaj predloženi gasovod uvrstila u svoje planove razvoja gasnih interkonekcija u okviru projekta Južnoevropski gasni prsten (EC Ring).
Isto tako, niti jednom studijom, niti jednim planom razvoja i niti bilo kakvom incijativom od strane EU, Energetske zajednice ili BiH nije planirana izgradnja gasovoda niskog pritiska između Hrvatske i BiH. Ovim 'usaglašenim stavom' direktno se utiče da BiH trajno izgubi drugi ulaz prirodnog gasa za BiH i sigurnost snabdjevanja, a postala bi prva zemlja u svijetu koja bi se gasovodom niskog pritiska povezala sa susjednom zemljom. Ujedno, na bazi kojih analiza, saglasnosti i ovlaštenja je delegacija BiH navedeno uopće „usaglasila“ nije nam poznato, kao ni podatak da se ovaj projekat sa hrvatske strane ikad naveo u planovima razvoja, konkretno Desetogodišnjem planu razvoja transportne plinske mreže Republike Hrvatske
– saopćeno je iz BH Gasa, prenosi NAP. 

- U Moskvi je zatraženo rješavanje ratnog duga za gas, što je BH-Gas već najavio da će biti tema sastanka. Kao što je poznato RS ne plaća ove obaveze, a sada upozoravamo da bi i eventualno snabdjevanje Rafinerije Brod gasom bilo realizovano po istom principu. 
BH-Gas javno naglašava da se sprema scenario od strane RS da se kompletan ratni dug ostavi na otplatu Federaciji BiH, a da se istovremeno onemogući izgradnja Južnoevropskog gasnog prstena, koji bi išao preko teritorije BiH. Ova teza svoju punu potvrdu dobija kada se pogleda predloženi državni zakon o gasu, koji predviđa spuštanje ingerencija države na nivo entiteta. Grad Sarajevo je na kraju gasnog sistema i ovisan je od ulaza gasa u Zvorniku i puna ingerencija entiteta RS nad tim ulazom će sasvim izvjesno rezultirati ucjenama. 'Usaglašeni stav' u Moskvi je onemogućavanje razvoja tržišta gasa na najisplativijem pravcu snabdjevanja gasom, a to je gasovod Brod - Zenica. 
BH-Gas će o svemu navedenom detaljno upoznati Vladu Federacije BiH i Vijeće ministara BiH, sa prezentacijom svih implikacija koje realizacija gore navedenog može podrazumijevati za tržište prirodnog gasa u Federaciji BiH i BiH -
 zaključuju iz BH-Gasa, prenosi NAP.

#BiH