Konkurencijsko vijeće BiH odbilo je zahtjev, odnosno žalbu slovenske farmaceutske kompanije „Krka“ protiv Vlade Kantona Sarajevo zbog navodne neusuglašenosti Odluke o pozitivnoj bolničkoj i magistralnoj listi lijekova Kantona Sarajevo s odredbama Zakona o konkurentnosti BiH, a koju su podnijeli u septembru 2016. godine, piše agencija Patria.
Podsjećamo, početkom jula 2016. godine Vlada KS usvojila je listu lijekova koju je pripremala stručna kantonalna Komisija za lijekove uz saradnju sa zdravstvenim ustanovama i iskazanim potrebama. Ispoštovan je zaključak Skupštine Kantona Sarajevo kojim je zatraženo da u kreiranju esencijalne liste lijekova u što većoj mjeri budu zastupljene domaće farmaceutske kuće.
No, Krka je upravo zbog toga uputila zahtjev Konkurencijskom vijeću BiH tvrdeći da je Vlada KS ovom listom spriječila, ograničila i narušila tržišnu konkurenciju na tržištu lijekova koji se izdaju i osiguravaju na teret Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a odnosno da su s liste skinuti Krkini ali i lijekovi drugih stranih farmaceutskih kompanija.
Konkurencijsko vijeće je odlučujući o zahtjevu utvrdilo da Vlada KS-a donošenjem Odluke o listi lijekova KS-a ne obavlja privrednu djelatnost, ne učestvuje u proizvodnji ili prometu robe, odnosno pružanju usluga, pa time ni posredno ni neposredno ne učestvuje na tržištu, zbog čega se ne može smatrati „privrednim subjektom“ u smislu Zakona o konkurenciji.
- Vlada KS-a je postupila u duhu prakse institucija Evropske unije, što je i obaveza nastala potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH, te je utvrđeno da je u konkretnom slučaju djelovala kao „javno tijelo“ izvršavajući javne ovlasti određene ustavnim nadležnostima, specijaliziranim zakonom o lijekovima i mandatom pruženim od građana - navodi se.
Inače, tržište lijekova i esencijalne liste lijekova se kontinuirano kontrolišu i uređuju propisima Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, entitetskim zakonima o lijekovima, Pravilnikom o maksimalnim cijenama BiH te stručnim komisijama ministarstva, tako da Vlada KS-a prilikom donošenja Odluke o esencijalnoj listi lijekova ne utiče na konkurentnost tržišta lijekova.
Konkurencijsko vijeće smatra da većina lijekova zastupljenih na listi iz 2016. godine su lijekovi stranih proizvođača i to u procentualnom udjelu od 78 posto, dok su domaći proizvođači zastupljeni na listi u iznosu od 22 posto te da po tom osnovu nema diskriminacije s obzirom na porijeklo proizvoda.
Konkurencijsko vijeće smatra da je Vlada KS-a prilikom utvrđivanja esencijalne liste lijekova u 2016. postupala u skladu sa svojim ovlastima koji proizilaze iz ustavnih nadležnosti i federalnog zakona o lijekovima.
Učešće inostranih proizvođača lijekova u ukupnom tržištu lijekova u BiH je 82,1 posto u vrijednosti 436.357.934,72 KM, dok je učešće domaćih samo 17,9 posto ili 95.098.713,27 KM. Strane farmaceutske kompanije u Sarajevu drže više od 86% tržišta pa je jasno zašto vrše pritisak da se mijenja esencijalna lista koja je sada sastavljena od bh. proizvođača.