Članak

Kad se društvo navikne na fašizam: Crna Legija osvojila turnir u Širokom

Malonogometni turnir za djecu i odrasle, koji se tradicionalno svake godine održava u Kočerinu kod Širokog Brijega, izazvao je dosta reakcija u domaćoj javnosti nakon što su preko društvenih mreža obj

Piše: Haris Ljevo

Zloupotreba djece u političke svrhe sve je prisutnija u bh. društvu, a što je najgore, izgleda, da su svi to prihvatili kao surovu realnost i samo rijetki se bore protiv takvih pojava.

Malonogometni turnir za djecu i odrasle, koji se tradicionalno svake godine održava u Kočerinu kod Širokog Brijega, izazvao je dosta reakcija u domaćoj javnosti nakon što su na društvenim mrežama objavljene slike djece u majicama s ustaškim simbolima. 

Turnir za djecu osvojila je ekipa Crna legija, a ekipa je bila obučena u crne majice.

- Zahvaljujemo se svim dječijim ekipama na sjajnom turniru i što ste nam pomogli odraditi turnir na specijalan način, sljedeće se godine ponovno vidimo i nadamo se da će sljedeće godine turnir otići na još višu razinu – stoji na Facebook stranici „Petrovdanski malonogometni turnir – Kočerin“.

Manifestacija “Dani Kočerina” u Širokom Brijegu tradicionalno se održava u povodu proslave blagdana svetih Petra i Pavla. Malonogometni turnir otvorio je župnik župe Kočerin fra Mario Knezović koji je poručio da “ovo treba biti festival sporta i prijateljstva”. Fra Mario Knezović s dječacima se i slikao nakon pobjede na turniru. Inače, župnik Knezović u javnosti je poznat po čestim kritikama političkog uređenja Bosne i Hercegovine i negativnim stavovima o Bošnjacima.

I dok župnik Knezović ističe da „ovo treba biti festival sporta i prijateljstva“, slikanje s djecom u majicama s nazivom najozloglašenije ustaške jedinice iz Drugog svjetskog rata i nema baš neke dodirne tačke sa sportom, a posebno ne s prijateljstvom.

I umjesto da je kao župnik, kojem je jedna od glavnih zadaća ujedno i odgoj djece i njihovo izvođenje na pravi put, digao glas protiv toga da se ekipa s takvim imenom uopšte i prijavi na turnir, on je zapravo podržao ovu nakaradnu manifestaciju.

Nijedan dio Bosne i Hercegovine nije imun na neki oblik veličanja fašizma, ali u tom dijelu zemlje, u Zapadnoj Hercegovini, veličanje i promovisanje fašizma, postala je sasvim normalna stvar i niko u tome ne vidi ništa sporno. I to je ono što najviše zabrinjava. Sjetimo se samo nedavnih događaja u Širokom Brijegu na utakmici Kupa BiH između domaćeg kluba i Sarajeva. Nakon što je Široki kažnjen zbog veličanja fašizma na stadionu, uslijedile su oštre reakcije u kojima su se čelnici i kluba i grada pitali u čemu je problem. E upravo u tome i jeste problem. 

I zato je jasno zašto niko nije imao razuma da se suprotstavi ideji da djeca nastupaju pod imenom Crna legija, od roditelja, crkvenih službenika, pa do učitelja i nastavnika koji su zaduženi za obrazovanje te djece.

Crna legija bila je među najozloglašenijim ustaškim jedinicama, kojom je komandovao Jure Francetić, a zamjenik mu je bio Rafael Boban. Jedinica je počela s djelovanjem nakon uspostavljanja NDH u istočnoj Bosni. Incident u Kočerinu dogodio se gotovo paralelno s pokušajem postavljanja spomen-ploče Juri Francetiću u Otočcu, koji su osudili i premijer i predsjednik hrvatskog Sabora. Don Anđelko Kaćunko, razočaran nepostavljanjem ploče, u Otočcu je predvodio misu zadušnicu za zloglasnog ustaškog komadanta, a pritom je s oltara opravdavao ustaški pozdrav Za dom spremni.

Kada vidimo ko sve učestvuje u obrazovanju naše djece, postavlja se jedino logično pitanje. Mogu li nam djeca biti bolja pored ovakvih odgajatelja?

#BiH