Ustavni sud BiH donio je odluku o ugroženosti vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka HDZ-ovim prijedlogom Izbornog zakona BiH. Ustanovljeno je da vitalni nacionalni interes nije povrijeđen i da je sve urađeno u skladu s procedurama, piše novinska agencija Patria.
Ovo je tema koja otvara mnoga pitanja, pa i to može li ovakav prijedlog proći u Parlamentarnoj skupštini BiH. Jasno je da će ovaj prijedlog u Domu naroda PSBiH imati podršku većine, ali da u Predstavničkom domu PS BiH neće dobiti podršku. SDA, koalicioni partner HDZ BiH odmah je izašao u javnost kazavši da i oni imaju svoj prijedlog izmjena, a koji će se zasnivati na poštivanju presuda Evropskog suda za ljudska prava.
Da bi se to uradilo, potrebno je promijeniti Ustav BiH, potrebno je brisati etničke odrednice i, kada je u pitanju izbor članova Predsjedništva BiH, potrebno je predvidjeti izbor ostalih, kao i u državni Dom naroda.
Pojedini opozicioni delegati i poslanici sumnjaju da se već ranije znalo kakva će biti odluka Ustavnog suda, da bi prijedlog dalje mogao nesmetano da ide u proceduru, a da pri tome SDA bude amnestirana od odgovornosti. No, dobro upućeni u ovu situaciju predviđaju jako težak period za BiH.
- Nakon odluke Ustavnog suda BiH da suspenduje sporne odredbe Izbornoga zakona BiH vezano za izbor delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH sve je jasno - ozbiljno je ugrožen izborni proces u FBiH. Ukoliko ne uslijede izmjene Izbornoga zakona BiH i dođe do blokade izbora u FBiH, odnosno iz FBiH predstavnicima u RS-u to će biti još jedan od argumenata da funkcioniranje institucija BiH označe nemogućim. Opasan period pred BiH – kaže analitičar i novinar Almir Terzić.
No, premijer Hrvatske Andrej Plenković očekuje da sve bude riješeno do Izbora 2018. godine.
- Razmotrili smo to, jer je ta vijest došla neposredno pred naš sastanak s Mladenom Ivanićem i Draganom Čovićem, vidjeli smo odredbe Ustavnog suda o brisanju nekih članaka i sada očekujemo daljnje aktivnosti Izborne komisije. Očekujemo da se na vrijeme do Izbora 2018. godine na odgovarajući način urede pitanja koja će prije svega omogućiti pravične izbore u BiH – kaže Plenković.
Teško da će se na ovakav način desiti bilo kakve izmjene. Detalje prijedloga HDZ-a ne znamo, kao i SDA-ovog, ali ne može niko očekivati da bude usvojen bilo čiji prijedlog, jer je upućen od samo jedne političke stranke koja, bez konsultacija s drugima pokušava rješavati tako krupna pitanja.
Poznato je i da je u Parlamentu BiH formirana interresorna radna grupa koja ima zadatak ponuditi rješenja koja se tiču izmjena Izbornog zakona, ali osim tehničkih izmjena koje je ova grupa predložila suštinski nikada nisu postigli dogovor, a u toj radnoj grupi zastupljene su skoro sve političke stranke, Vijeća ministara BiH i Izborne komisije BiH.