U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari danas će biti klanjana dženaza i obavljen ukop 71 žrtve genocida nad Bošnjacima Podrinja. Na komemorativnom skupu u Fabirci akumulatora Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH kazao je da na ovom mjestu i na ovaj dan primjereni su samo šutnja i molitva, ali da vrijeme u kojem živimo od nas zahtijeva da govorimo.
- Da ponovo podignemo glas i odgovorimo onima koji još uvijek nisu razumjeli, ili ne žele da razumiju zastrašujuću poruku genocida koji je ovdje počinjen. Šta se ovdje desilo 95 ' dobro je poznato. Odredi smrti zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića nakon višegodišnje opsade slomili su otpor iscrpljenih branitelja i pogubili hiljade zarobljenih dječaka i muškaraca želeći da na ovom prostoru potpuno zatru postojanje jednog naroda. Šta su i kome skrivili mučki pobijeni muškarci, starci, dječaci, ljudi koji su branili svoje porodice i gole živote ostaće tajna zauvijek skrivena u tamnim dušama zlikovaca koji su to počinili
Sva krivica 15-godišnjeg Damira Suljića i 72-godišnjeg Alije Salihovića čije ćemo kosti danas sahraniti je ta što su bili muslimani, Bošnjaci i što su rođeni u Srebrenici. Đemila Mahmutović je pored ove, imala i krivicu odanosti prema braći, i muškoj rodbini uz koje je ostala ne želeći ih napustiti i pred smrću koja je dolazila.
Znamo i da su UN ostale nijeme i pasivne. Danima su dobijali precizne podatke o pokoljima koji traju, imali su satelitske snimke rastućih masovnih grobnica, ali su zaštićenu zonu UN-a kukavički prepustili pokolju koji će biti upamćen kao najsramniji trenutak UN-a i jedan od najmračnijih trenutaka ljudske civilizacije.
- Savjest zločinaca se još nikad nije probudila. Oni danas kao i svih proteklih godina nastavljaju da skrivaju i negiraju zločin koji su počinili. Savjest civiliziranog sijeta nakon prvog šoka se aktivirala, pa su međunarodni i domaći sudovi suočili se sa užasima zločćina, masovnih zločina, ali s izopačenošću ideologije koja je to sve naredila. Nazvali su to i presudili jedinim mogućim imenom – genocidom – kazao je Izetbegović.
On je u svom govoru dodao da se odgovor na pitanja nalazi u budućnosti ispunjenoj mirom i životom.
- Ali put do takve budućnosti vodi do pomirenja. Ono je potrebno kako se nikad više ni jedna majka u BiH ne bi morala uputiti i tražiti kosti svoje djece u masovnim grobnicama, ali svima mora biti jasno da pomirenja nema bez pravde i istine. Jer istina je jedini oslonac kada se spomene Srebrenica. Samo ojačani istinom bit ćemo u stanju da se odupremo tim iskušenjima – kazao je Izetbegović.
Temelji pomirenja moraju se graditi na istini i pravdi.
- Na lažima, negiranju genocida, relativiziranju i provokacijama kojima smo svjedočili i uoči obilježavanja ove godišnjice nikavog pomirenja nema. Danas s ovog svetog mjesta upućujemo poziv srpskom narodu i njegovim političkim, vjerskim i intelektualnim elitama da prihvate istinu i presatnu poricati genocid koji je ovdje počinjen – dodao je Izetbegović.