Srbija i Hrvatska ni u kojem svojstvu, pa ni u svojstvu “konsultanta” ne mogu i ne smiju učestvovati u postupku izmjena Ustava Bosne i Hercegovine, smatra doktor pravnih nauka Enver Išerić, prenosi agencija Patria.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović rekao je tokom nedavne posjete Beogradu da je Bosna i Hercegovina zajednica tri konstitutivna naroda, i svih drugih koji u njoj žive, te da u BiH ne postoji niti jedno pitanje koje neće biti rješavano u dogovoru sa susjedima Hrvatskom i Srbijom.
„Ako dođemo u situaciju da mijenjamo Ustav, ili Aneks 4, potpisnik tog aneksa je između ostalih i Republika Srbija i to moramo zajedno dogovarati“, rekao je Čović novinarima u Beogradu.
Profesor ustavnog prava, dr. Kasim Trnka, smatra da Bosni i Hercegovini jesu potrebe ustavne promjene, ali to je, kaže, unutarnje pitanje zemlje i u to se Srbija i Hrvatska ne mogu miješati.
„Srbija i Hrvatska su se kao potpisnici i obveznici Djetonskog sporazuma obavezali da će poštovati suverenitet, teritorijalni integritet i političku neovisnost Bosne i Hercegovine. Drugim riječima, da se neće miješati u unutarnje odnose BiH, ali oni to neprekidno rade, i zbog toga je BiH u teškoj situaciji“.
Srbija i Hrvatska, smatra profesor Trnka, se mogu uključiti kao konsultaniti u slučaju ustavnih promjena u BiH, ali tek na zahtjev Bosne i Hercegovine, a nikako drugačije.
Išerić, pak, upozorava da Srbija i Hrvatska ne mogu učestovati ni kao konsultani u slučaju ustavnih promjena u BiH.
„Novinskoj agenciji Patria profesor Kasim Trnka dao je intervju u kojem komentariše izjavu Člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragana Čovića koji je rekao tokom posjete Beogradu da je Bosna i Hercegovina zajednica tri konstitutivna naroda, i svih drugih koji u njoj žive, te da u BiH ne postoji niti jedno pitanje koje neće biti rješavano u dogovoru sa susjedima Hrvatskom i Srbijom. Sa komentarima profesora Trnke se mogu složiti, osim za zaključkom na kraju teksta u kojem stoji: 'Srbija i Hrvatska, smatra profesor Trnka, se mogu uključiti kao konsultaniti u slučaju ustavnih promjena u BiH, ali tek na zahtjev Bosne i Hercegovine' ", piše dr. Išerić na svom zvaničnom Facebook profilu.
„Srbija i Hrvatska su se dovoljno umješale u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine učešćem u donošenju Ustava kao aneksa IV Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer je pitanje donošenja i izmjene ustava u isključivoj nadležnosti svake suverene države, a njihovim učešćem u donošenju Ustava BiH prekršen je član 2. Povelje UN kojim je propisano da 'Organizacija počiva na suverenoj jednakosti svih svojih članova' ", smatra Išerić.
On dodaje da je zbog toga mišljenja da Srbija i Hrvatska ni u kojem svojstvu, pa ni u svojstvu “konsultanta” ne mogu i ne smiju učestvovati u postupku izmjena Ustava Bosne i Hercegovine. Smata da oni koji to žele, predlažu ili sugerišu, direktno ruše suverenitet države Bosne i Hercegovine.
„Obzirom da je ustav Bosne i Hercegovine donesen u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao međunarodnog sporazuma, kojim je zaustavljena agresija na Bosnu i Hercegovinu i da je na Bosnu i Hercegovine vršen jak pritisak međunarodne zajednice da prihvati takva rješenja, te da sam Ustav Bosne i Hercegvine sadrži diskriminatorske odredbe koje su suprotne imperativnoj normi međunarodnog prava, Bosna i Hercegovina može tražiti medijaciju, odnosno posredovanje samo zemalja koje su garanti, odnosno svjedoci Dejtonskog mirovnog sporazuma čiji se Aneks IV (Ustav BiH) mora uskladiti sa međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima. Posredovanje bi pomoglo konstititutivnim narodima i ostalim građanima Bosne i Hercegovine da dođu do najboljih ustavnih rješenja koja će biti u skladu sa međunarodnim standardima.Ti svjedoci, odnosno garanti nisu nikako Srbija i Hrvatska, kako se same vrlo često predstavljaju. One su potpisnice Mirovnog sporazuma i iz same te činjenice proizilazi zaključak da su bile strane u sukobu, odnosno ratu koji je vođen protiv Bosne i Hercegovine“, zaključuje Išerić.