Piše: A. Čorbo-Zećo
Sve je manje zakonskih rješenja koje Vijeće ministara BiH šalje u parlamentarnu proceduru, a prema trenutnom dnevnom redu na sjednici Predstavničkog doma PSBiH zakazanoj za 25. oktobar samo su četiri zakona, piše novinska agencija Patria.
Od predložena četiri samo je jedan stigao iz Vijeća ministara i to onaj za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine po hitnom postupku. Riječ je o prijedlogu koji se odnosi na posebne dodatke u primanjima policijskih službenika.
Iako se priča o reformama, niti jedan reformski zakon nije se našao na sjednici. Zastupnici će razmatrati i Prijedlog zakona o parlamentarnom nadzoru čiji je predlagač Privremena zajednička komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH za pripremu i upućivanje u parlamentarnu proceduru Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru, Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, predlagač zastupnica Aleksandra Pandurević i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, predlagač zastupnik Borislav Bojić.
Ostatak dnevnog reda (19 tačaka) obiluje izvještajima, davanjima saglasnosti za ratifikacije sporazuma...Sve ono što bi parlamentarci trebali usputno završavati.
Bilo je jasno, posebno otkako je oboren set zakona koji bi omogućili povećanje akciza na naftu, da Vijeće ministara radi kao manjinska vlada. Zastupnici Saveza za bolju budućnost (SBB), iako je ova stranka u vlasti, apsolutno glasaju po vlastitom nahođenju i stranačkoj politici. Koalicija sa SDA nije uspjela, a u Državnom parlamentu je stanje kritično. SDA, HDZ i Savez za promjene imaju samo 18 poslanika od 42, što je nedovoljno za bilo kakve odluke. Do jučer su imali 19 glasova, ali je Đorđe Krčmar napustio SDS i oslabio Klub SDS-a za jedan glas. U ovih 18 glasova uračunat je i glas Diane Zelenika iz HDZ-a 1990, koja često ne glasa kako Dragan Čović zamisli, jer je faktički opozicija, iako je u Klubu HDZ-a.
Dakle, Vijeće ministara ne može funkcionisati normalno. Tu treba tražiti razloge što nema zakonskih prijedloga pred zastupnicima.
Dakle, imamo problem paralize Vijeća ministara.
Svugdje u svijetu formiranje manjinske vlade znači i najavu vanrednih izbora. BiH to rješenje nema u svom Ustavu. Neophodno je da se konačno krene u izmjene Ustava i Izbornog zakona i otvori mogućnost vanrednih izbora. Sama ta mogućnost vratila bi ovu zemlju u normalne tokove i svakako iz temelja promijenila pitanje odgovornosti političkih lidera.
Jer u Bosni i Hercegovini je do sada najbolje funkcionisalo bezvlašće! Nije dobro kad politika pravi haos u državi. Šta god ko mislio o ovoj novoj krizi vlasti, u sljedećim mjesecima čeka nas revolucija u svijesti običnih građana o strankama i liderima.