Članak

CCI: Kreditni rejting BiH spada u takozvano „smeće“

Loš kreditni rejtin jedan je od prvih razloga zbog kojeg veliki investitori zaobliaze Bosnu i Hercegovini, piše Patria.

Vodeća međunarodna agencija za procjenu kreditnog rejtinga država „Standard&Poor's“, kreditni rejting Bosne i Hercegovine potvrdila je ocjenom B sa stabilnim predznakom, navodio se izvještaju „Stanje nacije“, kojeg su objavili Centri civilnih inicijativa (CCI), nakon višemesečnog prikupljanja podataka, prenosi agencija Patria.

Ovaj rejting, navodi se u izvještaju CCI-a, spada u takozvano „smeće“ i na skali ocjena, kojih je ukupno 19, ova ocjena je na 14. mjestu.

„Što znači da od 131 analizirane države kojima je dodijeljen rejting, samo 18 država je lošije rangirano od BiH“, navodi se u izvještaju.

„Neke od država koje imaju isti kreditni rejting kao i BiH su: Etijopija, Ruanda, Uganda, Burkina Faso. Usporedbe radi, bolji kreditni rejting od BiH imaju Senegal, Kenija, Papua Nova Gvineja koje imaju rejting B+, tu su se našle i neke države iz regije, odnosno Albanija i Crna Gora, dok Slovenija ima rejting A+ što znači da je za 9 nivoa iznad BiH“.

Kreditni rejting ekonomisti objašnjavaju kao procjena kreditne sposobnosti dužnika, u ovom slučaju države, u općim uslovima ili u pogledu određenog duga ili finansijske obaveze.

„Kreditni rejting, dakle, osim što procjenjuje mogućnosti i spremnost vlade jedne zemlje da servisira svoj dug, i to na vrijeme i u potpunosti, on je prihvaćen kao jedan od relevantih kriterija koji se uzima u obzir kada se planira investirati u određenu državu. Obično se daju slovne oznake za kreditnu sposobnost neke zemlje. Što je više slova s početka abecede, to je bolji rejting. Pored toga ocjenama se dodaju predznaci plus (+) i minus (-), što označava tendenciju država ka boljem rejtingu (+) ili lošijem (-), ili bez oznaka što znači da je država u određenoj kategoriji stabilna“, navode iz CCI.

Loš kreditni rejting jedan je od prvih razloga zbog kojeg veliki investitori zaobliaze Bosnu i Hercegovini, piše Patria.

#BiH