Članak

Inzko u UN-u: RS provodi aktivnosti koje nisu u nadležnosti entiteta

Vlasti RS imaju samo pravo da odlučuju o Referendumu o pitanjima koja su u njihovoj nadležnosti, napomenuo je visoko predstavnik. „To nije slučaj kada je riječ o odlukama na nivou BiH i odlukama visok

NEW YORK, (Patria) - U svjetlu unutrašnjih izazova koji su još uvijek prisutni u Bosni i Hercegovini, međunarodna zajednica treba zadržati sve instrumente koje ima na raspolaganju, uključujući i vojne snage EU, kako bi održala stabilnost zemlje, izjavio je visoki predstavnik Valentin Inzko u obraćanju pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Visoki predstavnik je predstavio svoj 52. redovni izvještaj o provedbi Mirovnog sporazuma u Bosni i Hercegovini, te je pozdravio odluku Vijeća sigurnosti da produži izvršni mandat vojnih snaga Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

Visoki predstavnik je rekao da su neki pozitivni koraci primijećeni u posljednjih šest mjeseci od njegovog posljednjeg izvještaja. Radi se na ispunjavanju upitnika Evropske komisije. U septembru se Bosna i Hercegovina pridružila Sporazumu o Transportnoj zajednici sa EU, zajedno sa pet drugih zemalja regije, što će stvoriti bolje uvjete za infrastrukturne projekte.

Međutim, Inzko je dodao da se slaže sa nedavnom ocjenom ministara vanjskih poslova EU da „retorika podjela, zasnovana na prošlosti, i preuranjene predizborne aktivnosti usporavaju tempo reformi i utječu na političku klimu.“ Visoki predstavnik je također istaknuo potrebu da se osigura neometano provođenje općih izbora 2018., kao i implementacija izbornih rezultata. Pozvao je stranke i nadležne institucije da rade na ostvarenju tog cilja.

Visoki predstavnik je dodao da svjedočimo „generalnijem dugoročnom trendu, a to je da oni na vlasti sve manje poštuju vladavinu prava.“ Istovremeno, građani se suočavaju sa „korupcijom u političkom sistemu, glomaznom javnom sektoru i pružanju osnovnih usluga građanima.“ Visoki predstavnik je posebno skrenuo pažnju na izjave i aktivnosti vlasti Republike Srpske koje se suprotstavljaju autoritetu državnih institucija, uključujući i pravosuđe.

Ističući da „Dejtonski mirovni sporazum definira Bosnu i Hercegovinu kao državu koja se rukovodi vladavinom prava,“ rekao je da međunarodna zajednica treba da se „ponovo angažira i intenzivira rad na jačanju vladavine prava, između ostalog i kroz snažnije antikorupcijske napore.“

Inzko je Vijeću sigurnosti opisao „snažan otpor grupe odlučnih učenika i drugih građana svih nacionalnosti“ prošle godine kada su političari predložili segregaciju bošnjačkih i hrvatskih srednjoškolaca u Jajcu. „Taj primjer nas podsjeća da među građanima postoji želja za socijalnom i institucionalnom integracijom, i za primjenom evropskih standarda“, dodajući da međunarodna zajednica mora nastaviti podržavati građane koji „rade na unapređenju vlastite zemlje“.

Nešto opširniji govor visokog predstavnika u UN-u pročitajte klikom OVDJE.

#BiH