Članak

AFERE Lukač ne priznaje Nezavisni odbor: Ostajem direktor FUP-a do kraja mandata!

Ono što Lukača brine je što će se vrlo brzo ispitati njegov rad unutar FUP-a, a za šta postoje brojne prijave bivših i sadašnjih uposlenika.

SARAJEVO, (Patria) - Na sutrašnjoj vanrednoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH bit će potvrđen izbor sedam članova Nezavisnog odbora, što je krajem oktobra učinio i Predstavnički dom PFBiH.

U Nezavisni odbor imenovani su: Amar Hadžiomerović, Enes Bezdrob i Sead Bardak iz reda Bošnjaka, Mirko Milićević i Zdenko Kovač iz hrvatskog naroda, Branimir Orašanin iz reda Srba i Elfada Gutić iz reda ostalih.

Nezavisni odbor ne postoji od novembra 2015. godine. Imenovanjem novog NO konačno bi se stekli uvjeti za ispitivanje rada Federalne uprave policije i legalnosti rada direktora Dragana Lukača u službi s obzirom da je već odavno ispunio uslove za penziju.

Mjesecima je trajala trakavica sa Lukačevim drugim mandatom na ovoj poziciji. On je tužio Vladu FBiH u februaru 2015. godine jer ga je odbila imenovati po odluci Nezavisnog odbora, te je Općinski sud u Sarajevu donio mjeru osiguranja kojom je ipak imenovan na tu poziciju.

Na nepostojanje Nezavisnog odbora upozorio je i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko navodeći da građani FBiH imaju pravo na potpun i funkcionalan sistem rada policije koji uključuje i Nezavisan odbor kao njegovo važno institucionalno obilježje.

I dok traje procedura konačnog uspostavljanja parlamentarnog nadzora nad radom FUP-a i rukovodstva te policijske agencije, Lukač već šalje poruke da će na ovoj poziciji ostati do kraja mandata.

U izjavama koje je davao nakon sastanka sa policijskim komesarima u Zenici naveo je da je riječ o „određenim političkim pritiscima“.

- Pojedini članovi ili nezavisni odbori, ne poznavajući svoju ulogu, poduzimaju neke stvari u ime onih koji su ih postavili u te 'nezavisne odbore'. To su pojedini čelnici političkih stranaka koji tako vrše direktan pozitivan ili negativan utjecaj prema čelnicima policije, da li komesarima ili direktorima, kako bi realizirali svoje ciljeve. Oni pokušavaju upravljati policijskim radom s ciljem da nas stave pod nadzor, da bi spriječili postupak policijskih organa prema njima zbog kriminala kojim se bave ili kojim su se bavili – poručio je Lukač.

Također je poručio da dobro zna „ko su oni i šta im je krajnji cilj“ te da „imamo volju, snagu i pamet, ne da se odupremo, nego da im stanemo ukraj“.

Ono što Lukača brine je što će se vrlo brzo ispitati njegov rad unutar FUP-a. Postoje brojne prijave bivših i sadašnjih uposlenika protiv njega. Lukača optužuju da je već dva puta u dvije godine napravio aferu sa konkursom za prijem kadeta, te je po vlastitom nahođenju obrisao četiri uspješna kandidata Bošnjaka sa pozicija 10., 11., 12. i 14. a zamijenio ih onima sa 18., 27., 42. i 48. mjesta. Primljeni kandidati izjasnili su se kao Hrvati i jedan iz reda Ostalih.

Lukaču se spočitiva da je nanio štetu ovoj policijskoj agenciji nagrađujući inspektora Slavišu Mijanovića pištoljem za uspješan rad i doprinos u julu 2015. godine iako je znao da je protiv njega u toku istraga zbog premlaćivanja mladića Mehmeda Mešanovića. Tek nakon što je Tužilaštvo KS u januaru 2016. godine podiglo optužnicu protiv Mijanovića, Lukač ga je suspendovao. Polovinom oktobra ove godine Općinski sud u Sarajevu osudio je Mijanovića na dvije godine zatvora, a iz FUP-a su poručili da će tek kad presuda bude pravosnažna odlučiti o statusu Mijanovića. Do tada Mijanović uredno prima plaću, a rezultati unutrašnje istrage koju je navodno pokenuo FUP nikada nisu predočeni javnosti.

Lukač je također ostao upamćen po aferi brisanja vlastitog staža kako bi izbjegao odlazak u penziju. On je 2010. godine izbrisao staž za period od 7. aprila 1992. do 12. decembra 1993. godine. I bez ovog staža Lukač je ispunio uslove za penziju. 

#BiH