SARAJEVO, (Patria) - Predsjednik Glavnog odbora SDA Halid Genjac predstavio je novinarima 11 zaključaka koje je donijela ta stranka nakon današnje sjednice Glavnog dobra.
Genjac je rekao da svaka stanka može izaći iz parlamentarne većine, ali da to podrazumijeva napuštanje svih mjesta i pozicija u vlasti.
Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić najavio je da će ta stranka ponuditi ostavke svoja četiri ministra u Vladi FBiH i jednog ministra u Vijeću ministara, zbog loših odnosa sa SDA.
Genjac je danas rekao da političke stranke koje manje od godinu dana do izbora zagovaraju svoj izlazak iz vlasti da bi sebi, kako je naveo, „priskrbili status opozicije su neodgovorne i neozbiljne“.
„Ozbiljne stranke trebaju predano raditi, pogotovo sad, trebaju raditi na realizaciji programa koje su obećali građanima", naveo je Genjac.
Glavni odbor SDA je osudio „orkestrirani napad na SDA i njenog predsjednika Bakira Izetbegovića koji provodi dio političara i medija iz Srbije i bh. entiteta RS“, jedan je od zaključaka Glavnog odbora te stranke. Iz SDA navode da su opredijeljeni za jačanje stabilnosti u regionu i razvoj dobrosusjedskih odnosa. Vlasti u Srbiji su podsjetili da Srbija nije garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, kako to predstavlja. Iz te stranke su saopćili i to da snažno podržavaju političku neovisnost sudija i tužilaca u BiH, a Glavni odbor je podržao i prijedlog Izbornog zakona koji su uputili predstavnici SDA u parlamentarnu proceduru. Podržali su aktivnosti Državne komisije o granici u vezi s razgraničenjem sa Srbijom, ističući da „kod vodnog potencijala rijeke Drine trebaju se poštivati principi na kojima su započeti razgovori između bivših republika“. Govoreći o izgradnji Pelješkog mosta, GO SDA smatra da je neprihvatljivo da se taj most gradi na uštrb teritorijalanog integriteta BiH.
„Potrebno je ratificirati ugovor o granici između BiH i Hrvatske, koji su potpisali predsjednici Izetbegović i Tuđman. Ne smije se ugrožavati slobodni pristup bh. moru", naveo je Genjac na konferenciji za novinare.
SDA je osudila ugovor između bh. entiteta Republike Srpske i Vlade Hrvatske koji se odnosi na povezivanje Rafinerije nafte Brod sa hrvatskim plinovodom, a da pritome BiH kao država nije bila uključena u te razgovore „Hrvatska to mora ispraviti, takvi sporazumi se potpisuju isključivo sa državama", naveli su iz SDA. Iz stranke je saopćeno i to da ih ohrabruje presuda Suda u Srebrenici koji je uočio diskriminaciju bošnjačke djece u školama u tom bh. entitetu. Iz SDA su najavili Apelaciju Ustavnom sudu ako se u javnim institucijama RS ne poveća broj zaposlenih Bošnjaka, kojih je sada manje od jedan posto.