Članak

Dejton 22 godine poslije: Kako je potvrđena prodaja Posavine

Mirovni pregovori u Dejtonu održani su od 1. do 20. novembra 1995. godine, u zrakoplovnoj bazi Wright-Petterson, a sporazum je potpisan 21. novembra. Nakon toga zvanično je parafiran u Parizu 14. de

Mirovni  pregovori u Dejtonu održani su od 1. do 20. novembra 1995. godine, u zrakoplovnoj bazi Wright-Petterson, a sporazum je potpisan 21. novembra.  Nakon toga zvanično je parafiran u Parizu 14. decembra. Ti su pregovori različito prepričavani i tumačeni u medijima. Međutim, u tim prepričavanjima pregovora u Dejtonu, najmanje su se koristili svjedoci i memoaristika.

Bošnjačka strana nije zapisala svoje poglede na Dejton. Nije jasno koji su razlozi. Jedan od rijetkih koji se sjećao pregovora u Dejtonu i koji je pisao o njima je prof.dr. Ivo Komšić, te glavni  mirovni pregovarač  Richard Holbrooke u svojoj knjizi “Završiti rat”.

Komšić se sjeća prvih susreta i šoka: “Otvoreno i jasno, Milošević je rekao kako se s Tuđmanom «davno dogovorio» da Bosanska Posavina pripadne Republici Srpskoj... Nitko na to nije reagirao. Kada sam Zubku na uho šapnuo: "Što on govori? Zubak mi je odgovorio da je to Miloševićev blef."

To me nije umirilo. Ostao sam uznemiren. Sinoć smo ponovo imali sastanak oko mapa…Strepim od onog što je Milošević ovdje javno ponovio nekoliko puta - da se s Tuđmanom dogovorio da će Posavina pripasti „Republici Srpskoj“. Niko ga još nije demantirao niti javno protestirao na te njegove tvrdnje. Vjerujem da je i Zubak čvrst u stavu oko Posavine. Ukoliko na tom pitanju ostanemo i potpuno sami, inzistirat ću na Posavini. Taj teritorij i te ljude niko od nas ne smije prodavati”, pisao je Ivo Komšić. 

Začudo da ni Šušak, ni Prlić, nitko od njih, i ne pomišlja što će biti s Hrvatima na teritorijima srpske tvorevine. Zato ništa od tih funkcija ne žele prenijeti na buduću zajedničku državu, koja bi jedino mogla nešto učiniti i za te jadne ljude. Oni su, uistinu, pravi zavjerenici protiv BiH i većine našeg naroda…Najveći problem je u tome što se i Tuđman priklonio toj opciji i pokušava ubijediti lzetbegovića i Zubaka da to prihvate. Zubak je pod velikim pritiskom i jutros me obavijestio da je i noćas imao susret sa Tuđmanom na tu temu.

On me molio da ja ostanem čvrst u stavu oko Posavine i da razgovaram sa Izetbegovićem da ne popusti. (Postoji mogućnost da Izetbegović prihvati Tuđmanovu i Miloševićevu ideju, a da, zauzvrat, dobije nazad Srebrenicu i Žepu)”, piše Komšić.

„Bio sam kod Izetbegovića pred njegov jutrošnji sastanak sa Tuđmanom i upozorio ga da ne popušta oko Posavine. Rekao sam da će hrvatski dio naše delegacije napraviti skandal ukoliko se preda Posavina... Posavina je strateško pitanje budućnosti BiH, zato moramo ići na sužavanje koridora, a ne na njegovo proširenje. Bez oslonjenosti na Savu, Federacija, a time i BiH kao država, bit će blokirana i ucjenjivana.

"Imao sam dojam da je Izetbegović akceptirao moje argumente”, piše Komšić. Danas je posebno i važno pitanje zašto je Tuđman sa predajom Posavine pomogao gradnju velike Srbije?   

Komšić zatim saznaje detalje ovih čvrstih dogovora Tuđmana i Miloševića. U razgovoru s Tuđmanom koji je obavljen (Izetbegović, Zubak, Silajdžić, Šaćirbej) potvrdilo se da on ima dogovor s Miloševićem o predaji Posavine Srbima. Ponovo je inzistirao na tome.

Konačno, jedna večera je otkrila sve Tuđmanove podle namjere protiv bosanskih Hrvata.

Prof. dr. Komšić piše: “Saznao sam detalje sinoćnje večere Tuđmana sa Zubakom, Prlićem i Tadićem. Vršio je snažan pritisak da se svi odreknemo Posavine, galamio i lupao šakom o stol. Zubak je ostao čvrst u stavu da neće popustiti i rekao mu da neće potpisati sporazum te vrste. Tuđman mu je rekao da će sporazum biti potpisan sa njim ili bez njega”, sjeća se Komšić.

“Bojim se da će Zubak ostati samo na toj ideji, da će se njegov otpor takvoj trgovini sa Posavinom svesti na uskraćivanje potpisa na sporazum, a to ne bi ništa promijenilo. Svakako su inzistirali, pa i u našoj delegaciji, da Zubak ništa ne potpisuje već samo Milošević, Tuđman i Izetbegović”.

Warren Christopher je rekao je rekao da Posavina više nije predmet pregovora i da je to gotovo… Kažu da je Zubak bio blijed kao krpa. (Osim njega, tom su razgovoru prisustvovali Silajdžić i Šaćirbej). Šaćirbej mi je za ručkom potvrdio da je s Posavinom gotovo, da su Amerikanci prihvatili sporazum o tome Tuđmana i Miloševića i, ukoliko se uopće potpiše sporazum, u njemu Posavina sigurno neće biti u Federaciji”.

Komšić nastavlja: “Dana 15. novembra Warren Christopher je do iza pola noći, nekoliko puta, obilazio Izetbegovića… Izetbegović mi je rekao da je zapelo na Posavini i da moramo odlučiti. Moramo donijeti odluku: da ili prepuštamo Posavinu Srbima, ili se vraćamo u Bosnu i nastavljamo rat. Bez pomoći IFOR snaga, bez pomoći Amerike i, naravno, Tuđmana.

Najveći problem u pregovorima predstavIjala je Posavina, koridor Brčko. Posavinu nam je iz ruku izbio dogovor Tuđmana i Miloševića, iako smo je imali u Federaciji po planu Kontaktne skupine. Amerikanci su nas stalno pritiskali tom Tuđmanovom i Miloševićevom pogodbom”. 

Holbrooke u svojim memoarima opisuje neke karaktere: “Tuđman je  kritično nestabilan. Imao je tri cilja: vratiti istočnu Slavoniju, stvoriti etnički čistu Hrvatsku i napraviti kontrolu nad hrvatskim dijelom BiH…

Komšić piše da su Amerikanci pristali na dogovor Tuđmana i Miloševića o zamjeni teritorija: “Nakon ovog razgovora, otišao sam kod Zubaka i Prlića i rekao im pred kakvom se odlukom nalazimo. lzetbegović je, doduše, rekao da delegacija BiH treba biti jedinstvena oko ovog pitanja i da će oni (mislio je na sebe, Silajdžića i Šaćirbeja) ostati uz našu odluku, uključujući i Miru Lazovića.”

Holbrooke se sjećao 16. novembra 1995.godine: “Tokom dana predsjednik FBiH Krešimir Zubak zaprijetio je da će dati ostavku. Njegova ljutnja je bila usmjerena na Tuđmana i njegove kolege Hrvate koji su, osjećao je, “prodali Posavinu, njegovu rodnu grudu. Osjećao je da ne bi mogao opet otići kući ako teritorijalni sporazum u Dejtonu ne bi obuhvatio i srpsko “vraćanje” ovog dijela zemlje.

Osjećao je da se u pregovorima Posavina se daleko više ustupa Srbima. Ako se to desi, rekao je, dat će ostavku i napustiti Dejton”, sjeća se Holbrooke. “Prvo sam pomislio - pa neka ide. Zubak nam je u Dejtonu bio samo nevolja. Šušak nam je stalno govorio da se na njega ne obaziremo. Ali su Alija Izetbegović i Muhamed Šaćirbej rekli da trebamo zadržati Zubaka, sjećao se Holbrooke.

Tada se moglo osjetiti da je prva Zubakova rezerva Jadranko Prlić. Za njega se vjerovalo da će odmah i rado staviti  svoj potpis na Dejtonski sporazum.   

Komšić je tada reagirao na ove Tuđanove prodaje Posavine: “U toku dana poslao sam Ivanu Lovrenoviću u Zagreb, informaciju o pritisku koji se na nas vrši. Zamolio sam ga da se to objavi na sve strane, da se niko pri tome ne štedi, posebno da se objavi dogovor Tuđmana i Miloševića oko Posavine. Tražio sam i da održe sjednicu HNV-a i da oštro reaguju na sve.”

Ali, sve je već bilo gotovo, iako ni Zubak ni Komšić nisu odustajali od borbe za Posavinu.  Na kraju svega, kad su sve strane pristale na dogovor, Zubak je Komšiću pokazao tekst svoje izjave u kojoj kaže da ne želi provoditi hrvatsku državnu politiku, jer je ona protiv interesa Hrvata u BiH. Tim se pismom obratio Holbruku. Holbruk se sjećao tog pisma. Odmah je otišao da se konsultira sa Tuđmanom:

“Ostalo je manje od sat prije javnog potpisivanja sporazuma, kada mi je predsjednik Federacije Krešimir Zubak u pismu poručio da neće prisustvovati ni ceremoniji niti potpisati sporazum. Christopher Hill i ja smo smjesta otišli kod Tuđmana koji je pročitao pismo i nasmijao se: ‘Ako Zubak ne potpiše”, rekao je, “naći ćemo nekog drugog”.      

“To nije dobro”, odgovorio sam, “Zubak mora biti dio ceremonije ili će biti zamijenjen kao predsjednik Federacije, Ne može se ponašati kako on hoće i nećemo mu dopustiti da upropasti Dejton”, sjećao se Holbrooke.  Poslali su Cristophera Hilla i Johna Menziesa da pregovaraju sa Zubakom.

Holbrooke opisuje Zubaka: “Nismo obraćali dovoljno pažnje na dotjeranog i inače učtivog Zubaka… Postao je težak povučen i zlovoljan. Hill i Menzies su rekli da će problem biti riješen ako državni sekretar Warren Christopher i ja sjednemo koji minut sa Zubakom. Tako je i bilo. Polaskan ličnom pažnjom državnog sekretara, koji je s njim razgovarao 15 minuta, Zubak je rekao da će prisustvovati potpisivanju sporazuma”.  

Ali, nije ga potpisao. Uradio je to prvi Tuđmanov rezervist Jadranko Prlić. Tek u Parizu, na ozvaničenju Dejtona u Elizejskoj palati Zubak je stavio svoj potpis na ovaj sporazum.

Tako je davno dogovorena prodaja Posavine, sa glavnim akterima Tuđmanom i Miloševićem, samo potvrđena Dejtonskim pregovorima i potpisom na sporazum.  

(Sutra: Šta je istina o  Dejtonskim pregovorima o Sarajevu i Brčkom)   

 

#BiH