Članak

Hahn rekao ono što građani znaju, ali ne i političari:Nema napretka u provedbi neophodnih reformi

Evropska komisija i zemlje članice duboko su zabrinute dosadašnjim nedostatkom napretka u provedbi neophodnih reformi u 2017.

SARAJEVO, (Patria) - Evropska komisija i zemlje članice duboko su zabrinute dosadašnjim nedostatkom napretka u provedbi neophodnih reformi u 2017. Iako je Evropska unija posvećenija više nego ikada pružanju podrške Bosni i Hercegovini na njenom putu EU integracija, čini se da su lideri na vlasti i u opoziciji više bave uobičajenim nacionalističkim temama i pričama o 'krizi', umjesto da se fokusiraju na pravi posao pred njima, glavna je poruka Komesara za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Johannesa Hahna koji danas boravi u BiH.

Jasno je da BiH zaostaje u svim reformama, iako predstavnici vlasti uporno ističu napredak.

Nazadak, a ne napredak BiH prikazan je i u izvještajima CCI-a gdje se navodi da sve parlamentarne političke stranke u Bosni i Hercegovini iskazuju deklarativnu opredjeljenost za pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji (EU), kao i dominantna većina stanovništva.

- Međutim, činjenice ukazuju na potpuno suprotno ponašanje političkih subjekata u BiH. Zvanični pretpristupni koraci BiH ka EU traju daleko duže u odnosu na sve zemlje koje su postale punopravne članice EU u posljednjih 20 godina, kao i u odnosu na zemlje regije koje imaju taj cilj - navodi se u CCI-ovom izvještaju „Stanje nacije“. 

To smo danas mogli čuti i od komesara Hahna.

Iz CCI-a navode da su se tokom 2016. godine desila dva važna događaja u procesu eurounijskih integracija. Prvi u februaru, kada je BiH podnijela formalni zahtjev za članstvo u EU, a drugi u decembru kada je bh. vlastima zvanično uručen Upitnik Evropske komisije (EK) koji sadrži preko 3.200 pitanja, na koja treba odgovoriti radi procjene spremnosti zemlje za početak pregovora o prijemu.

Kada je riječ o odgovorima CCI je za primjer uzeo pet zemalja okruženja, a koje su upitnik dostavile za tačno onoliko dana koliko su za taj posao i tražile od EK. Tako je Srbija odgovorila za samo dva mjeseca, Hrvatska za tri, Makdedonija, Crna Gora i Albanija za četiri, a Bosna i Hercegovina, nakon što je tražila rekordnih 6 mjeseci za odgovor, probila je vlastiti rok, a odgovore, ni nakon 11 mjeseci još uvijek nije dostavila!

Komesar Hahna skrenuo je pažnju bh. političarima po ko zna koji put sa „jedini način za napredovanje u procesu EU integracija jeste postizanje konkretnih rezultata u provedbi reformi. To uključuje i mjere predviđene Reformskom agendom, otvaranje novih radnih mjesta, ojačavanje vladavine prava, te unapređenje kvaliteta i učinkovitosti javne uprave“.

#BiH