ZAGREB, (Patria) - Grupa uglednih hrvatskih intelektualaca i osoba iz javnog života uputila je otvoreno pismo Saboru i Vladi Hrvatske da obešteti žrtve logora koji su postojali na prostoru nekadašnje tzv. Herceg-Bosne.
- Navodi iz haške optužnice šestorici čelnika Herceg–Bosne, potvrđeni pravomoćnom presudom MKSJ, bili su poznati, kao niz pojedinačnih i međusobno povezanih svjedočenja, zadnjih dvadesetak godina.
Da je vlast u Herceg-Bosni bila direktna ekspozitura predsjednika Tuđmana i ministra Šuška, da su HVO-om komandovali visoki oficiri HV-a, potvrđuju brojne pisane izjave, naređenja i stenografisani razgovori objavljeni u javnosti puno prije prošlosedmične pravomoćne presude.
Mnogi su u Hrvatskoj osudili opsesiju Franje Tuđmana pripojenjem dijela teritorija BiH Republici Hrvatskoj kao politiku nedostojnu jedne demokratske države, kao postupak nemoralan i dugoročno štetan Republici Hrvatskoj, a kao zločin u mnogim konkretnim elementima ”izvedbe” – Ahmići, Stupni Do, Stolac, Heliodrom, Dretelj…
Poslije pravomoćne presude činjenice o zločinima, stradanjima i žrtvama se nisu promijenile, ali je realnost da one neće ostati ”ispod tepiha” kuda su ih sve ove godine dobar dio hrvatske politike i dobar dio medija gurali pa su doživljena kao šok.
Pozivamo hrvatsku Vladu i Hrvatski sabor da pokažu snagu odgovornih političara i da se suoče s dijelom negativnog nasljeđa hrvatske politike prema BiH, a ne da kukavički i krajnje politikantski ostavljaju taj težak problem sljedećim genercijama.
Umjesto deklarativnog i licemjernog ”osuđivanja svih zločina” predlažemo da Vlada RH nađe sredstva za obeštećenje žrtava koncentracijskih logora koje je držao HVO.
Na prvom mjestu zato što bi to bilo ispravno.
Ali i zato što bi takva gesta doprinijela stabilizaciji BiH i bila bi u direktnom dugoročnom interesu RH, popravila bi ozbiljno poljuljan ugled RH u svijetu i, pragmatično, bilo bi nešto na što bi većina građana Hrvatske konačno mogla biti ponosna.
Drugim riječima, bila bi izraz državničke mudrosti - navodi se u pismu.
Zagreb, 3. XII. 2017.
Za Građanski odbor za ljudska prava
Zoran Pusić
Otvoreno pismo potpisuju:
Inoslav Bešker, Katica Biljaković, Rada Borić, Danko Bosanac, Želimir Brala, Nadežda Čačinovič, Srđan Čop, Srđan Dvornik, Toni Gabrić, Igor Galo, Mirjana Galo, Goran Gazivoda, Rajko Grlić, Eugen Jakovčić, Pero Jurišin, Snježana Kordić, Katarina Kruhonja, Ante Lešaja, Svetozar Livada, Dragan Markovina, Vili Matula, Milorad Milun, Ante Nobilo, Boris Pavelić, Drago Pilsel, Čedo Prodanović, Vesna Puhovski, Urša Raukar, Sovjetka Režić, Nenad Stazić, Goran Štrok, Vesna Teršelič, Zdravko Zima.