Piše: Amra Varatanović
Ako BiH nije pravna država, onda u nekom smislu nije ni država kazao je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko. On je naveo i da građani koji napuštaju BiH to navode kao jedan od razloga odlaska. Dakle, može se zaključiti da je pravna nesigurnost osim ekonomske rak-rana BiH.
U kominikeu UO Vijeća za implementaciju mira (PIC) navedeno je da se treba posvetiti daljem jačanju vladavine prava i unapređenju pravosuđa u BiH.
- Poduzeti konkretne korake kako bi se pristupilo rješavanju nedavnog nazadovanja u uspostavi vladavine prava, te kako bi se ojačala vladavina prava i radilo na suzbijanju korupcije kao prioritetnim zadacima. Uzdržavati se od pokušaja narušavanja autoriteta pravosudnih institucija. Razvijati nezavisne, efikasne, nepristrasne i profesionalne sudske, tužilačke i institucije za provođenje zakona u cijeloj BiH, koje su sposobne da istražuju i procesuiraju korupciju, posebno na visokom nivou, te na taj način jačati autoritet pravosudnih institucija na svim nivoima i graditi povjerenje ljudi u ove institucije. Provesti sudske odluke bez odlaganja.
Bh. pravosuđe od februara 2016. godine potresa afera u slučaju smrti mladića Dženana Memića. Tužilaštvo KS dva puta je mijenjalo kvalifikaciju krivičnog djela (saobraćajna nesreća, zatim ubistvo po nepoznatom počiniocu da bi se djelo ponovo okvalificiralo kao saobraćajna nesreća).
Porodica Memić tražila je od svih drugih pravosudnih i policijskih institucija da se uključe u ovaj slučaj. Od samog početka tvrde da je Dženan ubijen, kao i da se ključni dokazi kriju u čemu glavnu ulogu ima Tužilaštvo KS.
Sudski proces u ovom slučaju je u toku, a do sada su objelodanjene brojne kontradiktornosti u samom postupku, kako u izjavama svjedoka, tako i u radu Tužilaštva KS i tužilaca.
U svojim medijskim istupima Dženanov otac Muriz Memić isticao je da su za njega zatvorena vrata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija nikada još nije primio Memića i njegovog advokata Ifeta Ferageta i pored desetina poziva i obaćanja ovoj instituciji. Memić traži da se provede istraga o postupanju Tužilaštva KS u ovom predmetu, kao i da se otkrije prava istina o smrti njegovog sina.
Memić je otkrio i da je razgovarao sa visokim predstavnikom Inzkom, te da se obraćao specijalnom predstavniku EU Lars Gunnaru Wigemarku. Oni su ga uputili na VSTV.
Dok s jedne strane međunarodna zajednica navodi da je BiH potrebna vladavina prava i bolje i efikasnije pravosuđe, s druge strane upravo u ovakvim slučajevima izostaje zvanična reakcija „međunarodnog faktora“ koji u dobroj mjeri finansira rad istog tog pravosuđa kroz obuke, seminare, projekte.
Zanimljivo je i kako je međunarodna zajednica uložila ogromne napore kako bi bh. političarima ukazala na potrebu usvajanja akciza, ispunjavanja uslova iz Pisma namjere MMF-a što traje već mjesecima, a na ovakav slučaj u bh. pravosuđu ostali su potpuno nijemi.
Advokat Ifet Feraget i nakon ročišta koje je održano 8. decembra je ponovio da je „ovo ogromna sramota, ovo je ogroman korak unazad.“
- Predmet i slučaj Dženan Memić je za BiH puno važniji od autoceste, od pristupnih pregovora i od valutne klauzule. Pozivam sve odgovorne ljude, članove Predsjedništva BiH, predstavnike međunarodne zajednice i Milana Tegeltiju da zaustave ovu havariju – kazao je Feraget.
Memić je kazao da je i ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića upoznao sa „najvećim slučajem korupcije u BiH“. Krivična prijava zbog ovog slučaja podnesena je protiv nekoliko lica i Državnom tužilaštvu BiH. Za sada nema reakcije.
Sigurno je da će ovaj slučaj završiti i u Strazburu s obzirom da je na najgrublji mogući način zloupotrijebljen pravni sistem što još uvijek niko ne želi ili nema hrabrosti ispitati i sankcionisati.