SARAJEVO, (Patria) – Postoji statistički napredak u odnosu na prethodne strategije za borbu protiv korupcije u BiH, ali izostaju oni suštinski zakoni koji su vezani za unaprjeđenje antikorupcije u zemlji, izjavila je Ivana Korajlić iz Transparency International tokom predstavljanja „Monitoringa provođenja strategije za borbu protiv korupcije u Bosni i Hercegovini za period 2015. - 2019.“
Korajlić je novinarima rekla da nisu unaprijeđeni zakoni u oblastima javnih nabavki, financiranju političkih partija, zakoni iz oblasti sukoba interesa, imovinskih kartona kao ni drugi važni zakoni „koji trebaju osigurati da oni koji obavljaju javne funkcije – te funkcije obavljaju odgovorno, kao i to da osiguraju da se javna sredstva troše transparentno.“
„Iako su nosioci aktivnosti, veliki broj institucija u BiH ne poštuju svoje obaveze koje su propisane Strategijom, što će se vjerovatno odraziti na uspjeh sprovođenja same Strategije“, rekla je Korajlić, javlja NAP.
Foto NAP
Govoreći o krivičnim zakonima u BiH istakala je da su ti zakoni dobrim dijelom uspostavljeni, izuzev segmenta koji bi trebao tretirati nezakonito bogaćenje, te da za nedovoljno procesuiranje nezakonitosti u velikoj mjeri odgovornost snosi pravosuđe koje, nažalost, dodala je, vrlo često pokazuje propuste zbog kojih padaju i velike korupcione afere.
„Vidjeli smo toliko afera u kojima su procesi (sudski) trajali godinama, u kojima su se dešavale kardinalne greške institucija pravosuđa, nakon čega su padali i veliki slučajevi“, rekla je Korajlić. S druge strane, dodala je, u tom kontekstu, uz pravosuđe, treba promatrati i druge bh. institucije koje trebaju da provode antikoruptivne zakone, a čije čelne ljude često postavlja politika te pomoću njih kasnije vrši kontrolu da „njihovi ljudi“ ne budu procesuirani.