Članak

Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne sudove saslušalo argumentaciju u predmetu Šešelj

Žalbeno vijeće je u septembru 2017. Vojislavu Šešelju dalo priliku da preispita svoj stav i upozorilo ga da će naložiti sekretaru da imenuje branioca u pripravnosti kako bi zastupao njegove procedur

HAAG, (Patria) - Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne krivične sudove u sastavu sudija  Theodor Meron, predsedavajući, sudija Lee G. Muthoga, sudija Florence Rita  Arrey, sudija Ben Emmerson, i sudija Ivo Nelson de Caires Batista Rosa,  danas je saslušalo usmenu argumentaciju žalbe koju je Tužilaštvo uložilo  na oslobađajuću presudu u postupku protiv Vojislava Šešelja, koju je  31. marta 2016. izreklo Pretresno vijeće III Međunarodnog krivičnog suda za  bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
 
Vojislav Šešelj je u februaru 1991. imenovan za predsjednika Srpske  radikalne stranke, a u junu 1991. izabran je za narodnog poslanika u  Skupštini Republike Srbije. Tokom prvostepenog postupka Tužilaštvo je  teretilo Vojislava Šešelja za progon, deportaciju i nehumana djela  (prisilno premještanje) kao zločine protiv čovječnosti, kao i za ubistvo,  mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje, uništavanje ili  hotimično nanošenje štete ustanovama posvećenim religiji i obrazovanju,  pljačkanje javne ili privatne imovine, kao kršenje zakona ili običaja  ratovanja.

Tužilaštvo je tvrdilo da je Vojislav Šešelj planirao, naredio,  podsticao, počinio, ili na drugi način pomagao i podržavao te zločine.  Pored toga, tvrdilo je da je učestvovao u tim zločinima od avgusta 1991.  do septembra 1993. kroz učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je  imao za cilj da se, činjenjem zločina, trajno i nasilno ukloni većina  hrvatskog, muslimanskog i drugog nesrpskog stanovništva sa oko trećine teritorije Hrvatske, velikog dijela Bosne i Hercegovine i dijelova Vojvodine,  u Srbiji, kako bi ta područja postala dio nove države pod srpskom  dominacijom. Pretresno vijeće je, većinom glasova, uz suprotno mišljenje  sudije Lattanzi, oslobodilo Vojislava Šešelja svih optužbi koje su mu stavljane na teret.
 
Tužilaštvo je tvrdilo da je Pretresno vijeće pogrešno primijenilo pravo jer  nije pružilo obrazloženo mišljenje i da je pogrešno tumačilo činjenice  kada je Šešelja oslobodilo optužbi. Tužilaštvo je zahtjevalo da Žalbeno vijeće preinači presudu Pretresnog vijeća i proglasi Šešelja krivim u skladu s  optužbama i shodno tome mu izrekne kaznu, ili, alternativno, da naloži ponavljanje suđenja. U svom podnesku respondenta dostavljenom prije  pretresa, Vojislav Šešelj je tvrdio da žalbu Tužilaštva treba odbaciti u  cijelosti.
 
Vojislav Šešelj, koji se opredijelio da se sam zastupa, nije bio prisutan  na žalbenom pretresu. U svom podnesku respondenta dostavljenom prije pretresa, Vojislav Šešelj je naveo da nema namjeru da prisustvuje žalbenom  pretresu.

Žalbeno vijeće je u septembru 2017. Vojislavu Šešelju dalo priliku  da preispita svoj stav i upozorilo ga da će naložiti sekretaru da imenuje  branioca u pripravnosti kako bi zastupao njegove proceduralne interese  ukoliko ostane pri stavu da ne prisustvuje žalbenom pretresu.

Vojislav  Šešelj nije odgovorio na ovaj poziv da preispita svoj stav. Shodno tome, Colleen Rohan je imenovana za branioca u pripravnosti i bila je  prisutna tokom žalbenog pretresa da bi se zaštitili njegovi proceduralni  interesi. Vojislav Šešelj ima priliku da odgovori na usmene argumente  Tužilaštva u roku od 10 dana od trenutka kada primi transkript pretresa po  žalbi na bosanskom/hrvatskom/srpskom jeziku.

#Region