SARAJEVO, (Patria) - Na današnji dan, 14. decembra 1995. godine, u Parizu je svečano potpisan Dejtonski sporazum.
Mirovni sporazum je okončao 44-mjesečni rat u Bosni i Hercegovini, koji je postignut 21. novembra u Dejtonu u SAD-u. Sporazum su potpisali predsjednici bivših jugoslovenskih republika Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, Franjo Tuđman, Alija Izetbegović i Slobodan Milošević.
Sporazum je potpisan u Jelisejskoj palati. U suštini ovog svečanog potpisa nalazile su se malo poznate američko - francuske suprotnosti. Naime, zbog ključne francuske uloge u podržavanju oštre politike SAD-a da u BiH dođe do brzog mira, Amerikanci su Francuzima predali ovaj svečani čin potpisa.
Francuzi su bili pomalo povrijeđeni pa su Dejtonski sporazum prozvali svojim Jelisejskim sporazumom. Uradio je to na svečanosti i ministar Erve d Šaret (Hervet de Charette).
Jedino o čemu se ozbiljno raspravljalo bilo je ko će preuzeti OSCE i izbore u BiH. Amerikanci i Francuzi su to izričito tražili. Nastupila je pat pozicija.
Zna se da je američka delegacija poručila Francuzima da će američki predsjednik Bil Klinton (Bill Clinton) čim dođe u Pariz zahtijevati od francuskog predsjednika Žaka Širaka (Jacquesa Chiraca) da Amerikanac mora biti na čelu OSCE-a. Tako je i bilo. Predsjednici Klinton i Širak su se izdvojili u jednu prostoriju i dogovorili da to bude Amerikanac.
Tokom svečanosti Širak je, pred Ričardom Holbrukom (Richard Holbrooke) izrazio sumnju da će izbori u Bosni i Hercegovini uspjeti. Holbruk je odvratio da se nada da francuski predsjednik neće biti upravu u događajima koji će uslijediti.
Dva dana kasnije 16. decembra 1995. izdato je naređenje za pokret trupa NATO-a u Bosnu i Hercegovinu.
Bilo je to prvo takvo naređenje za razmještaj trupa od kada je NATO formiran 1949. godine. I prvi put u historiji upravo u Bosni i Hercegovini neke jedinice Ruske armije stavljene su pod komandu NATO-a.