Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu danas je za portal Faktor potvrđeno da na Pedijatrijskoj klinici leže četiri djeteta zaražena koronavirusom. Prema mom shvatanju tu je trebala završiti sva priča o maloljetnim pacijentima bez otkrivanja bilo kakvih dodatnih detalja o zdravstvenom stanju.
No, u daljoj elaboraciji navodi se da je jedno od djece sa Kawasaki sindromom pri tome ne pojašnjavajući o kakvoj se bolesti radi, a onda je uslijedio šok. Za jedno dijete je navedeno da je „pokušalo izvršiti suicid ispijanjem kiseline“, te da je u liječenje uključen i dječiji psihijatar.
I koliko god bilo šokantno ovakvo saznanje postavlja se pitanje da li je KCUS smio, trebao i da li je prekršio etiku objavljujući ovakve informacije o svom pacijentu koji je pritom i maloljetan.
Nekoliko ljekara s kojima sam razgovarala, a neki su bili i članovi Etičkog odbora KCUS-a kažu da je ovim postupkom narušena i ljekarska ali i novinarska etika.
Sama činjenica da je jedno dijete povezano sa suicidom, prema tvrdnji KCUS-a, a bez dodatnih informacija i okolnosti o samom događaju, dovoljna je da se svaka dalja priča tu i završi, a ne da postane materijal za naslove na portalima.
I nije ovo prvi put da KCUS potresa afera oko liječenja djece i otkrivanja informacija o njihovim dijagnozama i zdravstvenom stanju.
Još uvijek se čeka pravosudni epilog u slučaju djevojčice Nadin Smajlović kojoj je generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović javno zabranila liječenje. A onda je KCUS otišao i korak dalje i u saopćenju za javnost objavio sve dijagnoze djevojčice.
U zaštitu Sebije Izetbegović stala je Ljekarska komora KS proglašavajući se nenadležnim za taj slučaj, a po prijavi koju je Etičkom odboru podnijela zastupnica u Skupštini KS Arijana Memić 3. jula tražeći odgovornost KCUS-a i Izetbegović još uvijek nema izjašnjenja.
Na čelu Etičkog odbora je Enra Suljić, najodanija saradnica direktorice Izetbegović te je jasno zašto još nije razmatrana ta prijava. Ali je Etički odbor bio ažuran da postupa po prijavi protiv Ismeta Gavrankapetanovića zbog Facebook statusa u vezi sa slučajem Nadin Smajlović koji čak nije on ni napisao. Da bi sve bilo još zvučnije sazvana je i press konferencija kako bismo svjedočili svim grijesima profesora Gavrakapetanovića, ali ne i da čujemo odgovore na brojna pitanja u vezi postupanja KCUS-a u tom slučaju.
Iako Etički odbor Ljekarske komore KS nema nadležnost oduzimanja licence, jasno je da je krajnja namjera na takav način diskreditirati čovjeka koji se zauzeo za život jednog djeteta, a danas se zauzima za živote svih nas ne pristajući da u improvizovanim uslovima zbrinjava Covid pacijente.
Današnjim činom KCUS je pokazao da je izgubio svaki moralni i etički kompas, a da pacijent iz Hipokratove zakletve skoro i ne postoji. Ne postoji ništa što me može ubijediti da je od javnog interesa saznanje o nečijoj bolesti ili nesreći, osim ako je javni interes izazvati uznemirenost, strah, paniku koju svakako proživljavamo posljednjih mjeseci u pandemiji koronavirusa.
Ovo je moj javni protest rukovodstvu i svim ljekarima KCUS-a da prestanu sa omalovažavanjem ljudskih života.