Sesija 'Kruga 99' o temi "Naslijeđe Haškog tribunala i put ka pravdi“ održana je danas u Sarajevu, a uvodničar je bio i prof.dr. Spahija Kozlić s Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici.
Profesor Kozlić je istakao da govoriti o pravdi u eri globalne nepravde je utopijski.
- No, bez obzira na to, kada je Haški tribunal u pitanju on je ostvario svoju misiju i većinu ciljeva koje je postavio pred sebe. S druge, pak, strane vidimo da se o Haškom tribunalu i na njegovim uspjesima na različite načine govori. Prisutno je evidentno gotovo referendumsko izjašnjavanje o onome što je Haški tribunal u proteklom vremenu radio – kazao je Kozlić, dodajući da se o Haškom tribunalo govorilo iz ličnih, posebice nacionalnih ideologija.
- Opet bez obzira na sve Haški tribunal je ispunio svoju ulogu i ovaj model nadnacionalnog pravnog prosuđivanja i presuđivanja bit će sasvim sigurno prisutan na prostoru naše planete i u narednim desetljećima – kazao je profesor Kozlić.
Prof.dr. Spahija Kozlić
Haški tribunal žalbenom presudom u predmetu protiv Jadranka Prlića i drugih, poslije 24 godine završio sa radom.
Gašenjem ICTY-ja, njegove neriješene slučajeve preuzet će Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MMKS).
ICTY je bio prvi sud za ratne zločine koji je UN osnovao nakon nirnberškog i tokijskog procesa, na kojima se sudilo za nacističke i japanske zločine u Drugom svjetskom ratu.
Osnovalo ga je Vijeće sigurnosti UN u maju 1993., kao odgovor na masovne zločine počinjene na području Hrvatske i BiH početkom 1990-ih.
ICTY je u 24 godine optužio ukupno 161 osobu, a osuđeno je njih 84.
Devetnaest osoba oslobođeno je, među njima i generali Ante Gotovina, Ivan Čermak, i Mladen Markač te bosanski Hrvati Zoran Kupreškić, Mirjan Kupreškić, Vlatko Kupreškić i Dragan Papić.
Oslobođeni su i komandanti Armije BiH Naser Orić i Sefer Halilović, kao i sadašnji kosovski premijer Ramuš Haradinaj (Ramush). Haški sud oslobodio je i bivšeg načelnika generalštaba vojske Jugoslavije Momčila Perišića.
Protiv 20 osoba povučene su optužnice, a protiv 17 osoba postupak je obustavljen zbog toga što su preminule prije dolaska u Hag ili tokom postupka.
Optužnice protiv 13 osoba proslijeđene su na postupanje domaćim pravosuđima na području bivše Jugoslavije.
ICTY je sudio za genocid, zločine protiv čovječnosti, povrede ratnog prava i običaja i teške povrede ženevskih konvencija i donio čitav raspon presuda od kojih je onu najtežu – kaznu doživotnog zatvora izrekao šest puta.