Članak

DW: Prioritete BiH ugrozit će predizborna kampanja

Kako je 2018. izborna godina, politička elita u BiH će se, umjesto jačanju gospodarstva, zapošljavanju i sprečavanju odlaska mladih, posvetiti borbi za vlast, tvrde analitičari.

BiH, (Patria) - Kako je 2018. izborna godina, politička elita u BiH će se, umjesto jačanju gospodarstva, zapošljavanju i sprečavanju odlaska mladih, posvetiti borbi za vlast, tvrde analitičari. Podsjećajući na iskustva iz prethodnih izbornih ciklusa, upozoravaju da bi i 2018. mogla biti godina zaštite „vitalnih nacionalnih interesa" uz već uobičajena nerealna obećanja i neizostavno podizanje međunacionalnih tenzija.

Takav scenarij dodatno bi udaljio BiH od europskog puta, smatra direktor IFIMES-a (Međunarodni institut za Blisko-istočne i Balkanske studije) Zijad Bećirović. U komentaru za Deutsche Welle on kaže da većina bh. političkih struktura ne želi europske integracije, iako se deklarativno za njih zalaže, pojašnjavajući da su pojedini u ovoj zemlji više okrenuti Istoku i destruktivnim ideologijama, nego Zapadu i europskim načelima poštivanja ljudskih prava i sloboda.

Jedno govore, drugo rade

„Iako tvrde da su za europske integracije, političari u BiH djeluju u suprotnom smjeru. Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik naklonjen je Rusiji, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović Turskoj, dok predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović promovira negativne europske vrijednosti koje mirišu na fašizam i diskriminaciju. Kod Čovića se sve svodi na etnicitet, što je vidljivo i kroz njegov prijedlog Izbornog zakona koji bi ozakonio etničke rezervate u BiH", kaže Bećirović.

Kako će se „politička koplja" u 2018. lomiti upravo oko Izbornog zakona, Bećirović očekuje žestoku izbornu kampanju. „Nažalost, kampanja neće biti posvećena europskim integracijama, što je jedan od najvećih prioriteta BiH, nego dominaciji etničkog faktora. Ipak, promjene u Makedoniji i formiranje multietničke vlade u toj zemlji na čelu sa Zoranom Zaevom daju tračak nade da bi i u BiH moglo doći do političkih promjena zasnovanih na ujedinjenju u različitosti. To bi moglo osigurati opći napredak u BiH", tvrdi direktor IFIMES-a.

2018. – godina blokada institucija vlasti?

Da bi 2018. mogla biti godina „konstantnih blokada" institucija BiH, strahuju i članovi Asocijacije nezavisnih intelektualaca „Krug 99", također upozoravajući na nesuglasice oko Izbornog zakona. Član ove Asocijacije, stručnjak za geopolitiku i euroatlantske integracije dr. Slaven Kovačević pozvao je odgovorne u BiH da „dobro razmisle o izmjenama izbornog zakonodavstva i to u korist demokratskih principa, uz poštivanje presuda Europskog suda za ljudska prava".

#BiH