(Patria) - Predsjednik Joe Biden i predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy sastali su se u Bijeloj kući zbog podizanja gornje granice duga američke vlade od 31,4 biliona dolara, pri čemu je američka ekonomija u opasnosti od kraha ako se ne postigne dogovor za 10 dana. Demokratski predsjednik i republikanaski predsjedavajući nastojali su se da postignu napredak u dogovoru, dok McCarthy vrši pritisak na Bijelu kuću da pristane na smanjenje potrošnje u saveznom budžetu koje Biden smatra „ekstremnim“, a predsjednik želi nove poreze bogatima koje republikanci odbijaju, javio je Reuters.
Imaju samo 10 dana da postignu dogovor, do 1. juna, o povećanju vladinog limita za samozaduživanje ili pokretanju opcije neizmirenog duga koji je bez presedana i za koji ekonomisti upozoravaju da bi moglo dovesti do recesije. Dvojica lidera nisu pokazala nikakav znak da je sporazum neizbježan u komentarima novinarima prije nego što su se sastali. Biden je rekao da je „optimista“ da bi mogli postići određeni napredak. Obje strane trebaju dvostranački sporazum da bi ga „prodale“ svojim biračima, rekao je on, dodajući da još uvijek može postojati neka neslaganja. McCarthy, koji je sjedio pored Bidena u Ovalnoj kancelariji, rekao je: „Mislim da na kraju dana možemo pronaći zajednički jezik“, ali da su razlike ostale.
Ministrica finansija Janet Yellen u ponedjeljak je dala podsjetnik na to koliko je malo vremena ostalo, rekavši da je najraniji procijenjeni datum neizvršenja obaveza i dalje 1. juni i da je „velika vjerovatnoća“ da trezor više neće moći plaćati sve vladine obaveze do početka juna ako gornja granica duga nije podignuta.
Svaki dogovor o podizanju granice mora proći oba doma Kongresa i stoga zavisi od dvostranačke podrške. McCarthyjevi republikanci kontrolišu Donji dom sa 222-213, dok Bidenovi demokrati drže Senat sa 51-49.
Nepodizanja gornje granice duga bi pokrenuo neispunjavanje obaveza koje bi uzdrmalo finansijska tržišta i podiglo kamatne stope na sve, od automobila do kreditnih kartica.
Bivši predsjednik Donald Trump, republikanac koji traži još jedan mandat nakon što je zgubio od Bidena na izborima 2020. godine, pozvao je republikance da prisile na nemogućnost plaćanja ako ne ostvare sve svoje ciljeve, umanjujući sve ekonomske posljedice.