Članak

OHR traži da se što prije uspostavi Nezavisni odbor

Lukačevu vladavinu u FUP-u obilježila je potpuna unutrašnja reorganizacija, premještanje i degradiranje kadrova, činovanje po podobnosti umjesto po sposobnosti, nekontrolirano trošenje sredstava, broj

Jučerašnji sastanak koji su održali koalicioni partneri SDA, SBB i HDZ BiH sa predsjednikom FBiH Marinkom Čavarom nije rezultirao deblokadom rada Federalne vlade niti Parlamenta FBiH. Tako je na čekanju i imenovanje Nezavisnog odbora, odnosno potvrđivanje u Domu naroda. Federalna uprava policije bez civilnog nadzora je od novembra 2015. godine.

Iz Ureda visokog predstavnika u BiH u novembru 2017. godine su upozorili da se treba uspostaviti funkcionalan Nezavisni odbor. Isti stav ponovili su sada i za agenciju Patria.

- Kako bi se provodio civilni nadzor nad radom Policijske uprave FBiH, Nezavisni odbor mora postati funkcionalan što je prije moguće – navode iz OHR-a.

Podsjećamo, Predstavnički dom krajem oktobra 2017. godine imenovao je sedam članova NO. To su: Amar Hadžiomerović, Enes Bezdrob i Sead Bardak iz reda Bošnjaka, Mirko Milićević i Zdenko Kovač iz hrvatskog naroda, Branimir Orašanin iz reda Srba i Elfada Gutić iz reda ostalih.

Pokušaj da se konačno imenuju članovi Nezavisnog odbora propao je na prekinutoj sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH 9. novembra 2017. godine koja nikada nije nastavljena.  

Imenovanjem NO konačno bi se stekli uvjeti za ispitivanje rada Federalne uprave policije i legalnosti rada direktora Dragana Lukača u službi s obzirom da je već odavno ispunio uslove za penziju. I njegovom zamjeniku Ensadu Kormanu uskoro ističe mandat, a novu proceduru nema ko provesti.

Lukačev drugi mandat na čelu FUP-a obilježio je niz afera, od brisanja nekih od najuspješnijih kandidata Bošnjaka i to na dva konkursa za prijem kadeta od čega je poništen samo prvi, do nagrađivanja osuđenog nasilnika inspektora Slaviše Mijanovića koji je pretukao mladića na Bjelašnici. Lukač ga je samo nekoliko mjeseci poslije nagradio pištoljem „za uspješan rad i doprinos“. Tek kad je podignuta optužnica, Lukač je suspendovao Mijanovića. O rezultatima unutrašnje istrage koja je navodno pokrenuta FUP nikada nije obavijestio javnost koja je uznemirena činjenicom da je policijski inspektor pretukao mladića i nanio mu teške tjelesne povrede.

Lukačevu vladavinu u FUP-u obilježila je potpuna unutrašnja reorganizacija, premještanje i degradiranje kadrova, činovanje po podobnosti umjesto po sposobnosti, nekontrolirano trošenje sredstava, brojne prijave koje su protiv njega podnošene tužilaštvima zbog zloupotrebe položaja...

Podsjećamo, Lukač je, da bi izbjegao odlazak u penziju, brisao vlastiti staž za period od 7. aprila 1992. do 12. decembra 1993. godine. Upravo znajući da ne postoji NO, kao i da postoji određena politička blokada, Lukač poručuje da će na čelu FUP-a ostati do kraja mandata.

#BiH