Članak

U Energoinvest za Vladom došli i problemi

Vlada Federacije BiH već mjesec dana nije održala niti jednu redovnu sjednicu. Premijer Fadil Novalić objasnio je da je problem u komunikaciji Vlade nasto nakon što je HDZ pokušao poništiti izbor dire

SARAJEVO, (Patria) - Vlada Federacije BiH već mjesec dana nije održala niti jednu redovnu sjednicu. Premijer Fadil Novalić objasnio je da je problem u komunikaciji Vlade nastao nakon što je HDZ pokušao poništiti izbor direktora Porezne uprave Federacije BiH, iako su iz Agencije za državnu službu isključivi i garantuju za transparentnost u provođenju konkursne procedure.

Problemi u radu Vlade, svakako, nisi novijeg damu. Ranije su vješto ili manje vješto prikrivani. Danas su otvoreni. Otkako je formirana početkom 2015. godine sa ministrima SDA, HDZ-a i DF-a, Vlada nije funkcionirala kako treba. Rekonstruirana je svega nekoliko mjeseci kasnije, u oktobru iste godine, kada su na pozicije četiri DF-ova ministra došli kadrovi iz SBB-a.

Centri civilnih inicijativa objavili su da je produktivnost Vlade u 2017. pala za 21%, u odnosu na prethodnu godinu. Vlada FBiH je, u promatranom periodu, razmotrila 2.176 mjera, a u 2016. broj mjera je bio 2.768. U tri dosadašnje godine mandata utvrđeno je 35 zakona manje nego u prve tri godine prethodnog mandata Vlade Nermina Nikšića. Vlada FBiH je u 2017. godini utvrdila 63 zakona – 47 u prijedlogu i 16 u nacrtu, no tek manji dio od tih zakona je prošao i parlamentarnu proceduru.

„Realizacija, programom rada, planiranih obaveza, u 2017. godini, je neprihvatljivo niska. Od ukupnog broja mjera u Programu rada Vlade FBiH za 2017. godinu, realizirano je tek 57 %“, objavio je CCI. Iz te organizacije podsjećaju da Vlada jedino nije imala problema kada je u pitanju kadrovska politika. Među saglasnostima, odlukama i rješenjima realizovanim u 2017. godini, nalazi se i 123 koje su u vezi sa pitanjem razrješenja i imenovanja na rukovodnim i upravljačkim pozicijama u javnoj upravi i javnim preduzećima Federacije BiH.

„Čak i u trećoj godini mandata vlast se i dalje u nezanemarivom obimu bavila kadrovskim pitanjima“, objavili su iz CCI-a, prenosi Patria.

Akcioni plan Vlade FBiH za borbu protiv sive ekonomije, iako je najavljen, nije usvojen u 2017. godini. Akcioni plan za realizaciju Reformske agende za BiH, za period 2015-2018. postoji, ali se s njegovom realizacijom ozbiljno kasni. Ocijenjeno je da Vlada FBiH ne poštuje ni vlastiti, ni poslovnik o radu Parlamenta. Vlada neredovno i kršeći propisane rokove odgovara na poslanička i delegatska pitanja.

Federalni revizor je, između ostalog, konstatirao i kako veliki broj zaključaka Vlade FBiH ne sadrži prijedloge konkretnih mjera, kao ni radne zadatke za federalna ministarstva i druga tijela federalne uprave, ni rokove za izvršavanje radnih zadataka, što nije u skladu sa članom 32. Poslovnika o radu Vlade FBiH.

Aktuelna Federalna vlada, upozoravaju analitičari, mogla bi ostati upamćena kao jedna od najlošijih vlada od okončanja rata u BiH do danas. Novalić je deveti premijer Federacije. Od devet premijera, sedam ih je bilo iz SDA. Dragan Čović /HDZ BiH/ na toj poziciji je ostao oko dva mjeseca 2001. godine. SDP BiH je premijera imao dva puta.

Također, aktuelna Vlada je od početka mandata prodala udjele u nekim strateški važnim preduzećima, poput Bosnalijeka i Fabrike duhana Sarajevo, a najavljeno je da Vlada planira prodati udjele u BH Telecomu i Sarajevoosiguranju, najvećem telekom operateru u zemlji, te najvećem osiguravajućem društvu u BiH.

U posljednjih nekoliko mjeseci Vlada ne samo da ima zastoje zbog političkih odnosa unutar parlamentarne većine, već je otežan i njen tehnički rad. Polovinom februara iz zgrade u Alipašinoj ulici Vlada se preselila u zgradu Energoinvesta na Pofalićima. I takva odluka Vlade više je političko a ne strateško pitanje. Zgrada u kojoj je Vlada bila smještena od 1997. godine u vlasništvu je opozicionog SDP-a. 

Premijer Vlade Kantona Sarajevo Elmedin Konaković kazao je nedavno kako više nije valjan ugovor o kupovini zgrade Javne ustanove Studentski centar u Nedžarićima za potrebe smještaja Vlade Federacije BiH, gdje se Vlada planirala preseliti.

On je na sjednici Skupštine Kantona Sarajevo kazao da je ugovor sačinjen, ali da nikada nije potpisan jer je za takvo nešto potrebna saglasnost Parlamenta Federacije BiH. Konaković je podsjetio da je Vlada FBiH trebala Kantonu Sarajevo do 31. decembra 2017. godine uplatiti prvu tranšu od 15 miliona KM, ali do toga nije došlo. 

Veliki broj zakupaca poslovnih prostora u zgradi Energoinvesta tvrdi da su za Vladom Fadila Novalića u Energoinvest došli i problemi. Primjerice, oko stotinjak obespravljenih radnika Hidrogradnje protestuju ispred novog Vladinog ureda svakog dana od ponedjeljka do četvrtka.

#BiH