SARAJEVO, (Patria) - Na sjednici Zastupničkog doma PSBiH koja je počela u Sarajevu Nikola Lovrinović (HDZ BiH) predložio je da se na dnevni red uvrste izmjene Zakona o krivičnom postupku, a nakon što Vijeće ministara nije ni razmatralo prijedlog koje je uradilo Ministarstvo pravde.
Lovrinović je kazao da mu nije jasno zašto se nije razmatrao prijedlog s obzirom da su svi rokovi probijeni, te da Ustavni sud BiH može određene odredbe staviti van snage.
- Ne znam je li premijer Zvizdić zbog SDA-ovog prijedloga ovaj nije stavio na dnevni red Vijeća ministara. Ja sam samo uzeo prijedlog od ministra pravde i sada ga delegiram kao poslanik – kazao je Lovrinović.
Na današnjoj sjednici poslanici će se izjašnjavati o Nacrtu zakona o krivičnom postupku BiH koji je predložio Klub poslanika SDA u Predstavničkom domu. No, Nikola Lovrinović, predsjedavajući Kluba HDZBiH upravo je predložio da se danas razmatra i nacrt izmejna ovog zakona koji je Vijeću ministara BiH dostavio ministar pravde BiH Josip Grubeša, ali koji Vijeće ministara nije razmatralo na jučerašnjoj sjednici.
Poslanici vode burnu raspravu o dnevnom redu. Nakon glasanja nije bilo opće većine za uvrštavanje u dnevni red.
Inače, pojedine odredbe Zakona o krivičnom postupku još u junu prošle godine Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Čak su i od istjecanja šestomjesečnog roka koji je Sud dao Parlamentarnoj skupštini da izmijeni ovaj zakon i Zakon o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji, čije su pojedine odredbe također proglašene neustavnim, prošla skoro tri mjeseca.
Prijedlog SDA koji se nalazi pred poslanicima, a za koji je na prošloj sjednici oovog doma traženo da bude razmatran po hitnoj proceduri tada nije dobio podršku poslanika iz entiteta Republika Srpska te je upućen na usaglašavanje Kolegiju, koje nije uspjelo. Danas će poslanici o izmjenama ZKP-a glasati u drugom krugu i krajnje je neizvjestan ishod. Jer, da bi zakon prošao, osim opće većine, koja za sada nije upitna, neophodno je da deset poslanika iz RS ne bude protiv ovog rješenja.
Na poslanicima Predstavničkog doma je pritisak da usvoje zakon koji je u proceduri, jer postoji opasnost da Ustavni sud BiH na sutrašnjoj sjednici van snage stavi neustavne odredbe i KZP-a i Zakona o OSA-i. Time bi u pitanje bili dovedeni brojni istražni i drugi procesi u krivičnim predmetima pred pravosudnim institucijama u BiH. Iako se očekivalo, na dnevnom redu današnje sjednice nije se našao Nacrt Zakona o OSA-i koji je jučer na prijedlog Ministarstva sigurnosti utvrdilo Vijeće ministara BiH.