Članak

Zaboravljene procedure: Koje količine demokratije može podnijeti SDA

Šta se događa sa SDA-om? Oni koji se kunu u demokratiju, ne ponašaju se demokratski unutar vlastite stranke. To pokazuju posljednja samokandidiranja iz SDA za skori stranački izbor kandidata za člana

Šta se događa sa SDA-om? Oni koji se kunu u demokratiju, ne ponašaju se demokratski unutar vlastite stranke. To pokazuju posljednja samokandidiranja iz SDA za skori stranački izbor kandidata za člana Predsjedništva BiH.      

„Davnog“ 20. oktobra 2017. godine Izetbegović je otkrio ko bi mogao biti kandidat za član Predsjedništva BiH ispred SDA:

„Kao kandidata za člana Predsjedništva BiH, ako trebam reći, ja vidim premijera na državnom nivou (Denis Zvizdić). Dvojicu predsjedavajućih u domovima (Šefik Džaferović i Safet Softić), te potpredsjednika Adila Osmanovića“, rekao je tada Izetbegović. Ovo sa Osmanovićem je bio gaf, pošto je Osmanovićeva baza RS, odakle Bošnjaci i Hrvati prema Ustavu ne mogu predložiti svog kandidata za člana Predsjedništva BiH.

Kadrovi koje je tada u svojoj izjavi najavio lider Izetbegović su do danas ostali u ponudi stranke.

„Ostali potpredsjednici (SDA) su nešto mlađi“, rekao je tada Izetbegović.

Dakle, ništa mladost i svježe snage. SDA čisti svoje redove od onih protiv kojih se vode sudski procesi, onih koji su pokazivali samovolju, navodno kršili stranačke principe itd. Desetine visokorangiranih kadrova je odstranjeno ili samo napustilo stranku, ali, do sada SDA nikada u javnosti nije pokazala mladog i vrijednog čovjeka koji joj je pristupio i popunio te sve veće praznine. To dovoljno govori o kadrovskoj politici i ispraznoj priči o podmlađivanju stranke?

Stranka je nekada birala kandidate za člana Predsjedništva BiH i to ozbiljnim unutarnjim procesima i procedurama. Nekada se pitala najšira stranačaka baza u ime podrške, da bi se dobila što snažnija pozicija za buduće kandidate. Danas, svi oni koje je Izetbegović javno spomenuo prije više od pola godine pristupaju samokandidiranju. Ta samopromocija je kontradiktorna ozbiljnosti funkcioniranja već uhodanih stranačkih procedura. Da li je to demokratija ili jasno iskazana samovolja pojedinaca? Do sada takvo nešto nismo vidjeli. Ili je u pitanju jedna i jedina odluka i stav vrhovnog stranačkog lidera?

Bilo kakva smjena kadrova vladajuće nacionalne stranke kod Bošnjaka značila je, po pravilu, automatski prelazak u redove druge stranke ili osnovanje nove političke partije. To se pokazalo u desetinama nedavno viđenih slučajeva bježanije ispod SDA šinjela. Može li stranka podnijeti „demokratski“ izbor više kandidata za člana Predsjedništva BiH, a da se oni koji su otpali ne osjete „demokratski odbačenim“ i tradicionalno nezadovoljnim?  

Mnogi i dalje sumnjaju da je ova prekomjerna konkurencija za člana Predsjedništva BiH ciljana da bi se u produžecima, ipak, kandidirala Sebija Izetbegović, harizmatična supruga stranačkog lidera. Njena česta i pompezno najavljena druženja sa ženama SDA ne pokazuju da je u pitanju obična agitacija u korist stranačkog omasovljenja, kao otpora očiglednom osipanju članstva. Naziru se neki drugačji motivi od onih koji se uporno serviraju javnosti.

Šta god bude SDA će biti sve manje biti ustanju odgovoriti na sve manje glasačko tijelo, na sve manje pozicija, a sve veće apetite svojih zaslužnih članova. Uostalom, posljednji događaji su pokazali da brod napuštaju oni iz vrha, daleko češće nego li obično članstvo, koje bi trebalo da se pita za pozicije svoje stranačke vrhuške. /S. Omeragić/

#BiH