SARAJEVO, (Patria) - Historijski muzej BiH i SENSE - Centar za tranzicijsku pravdu otvorit će večeras u Muzeju od 20 sati izložbu „48 sati pepela i krvi“. Izložba je organizirana povodom obilježavanja 25. godišnjice masakra u Ahmićima, piše Patira.
Izložba je sačinjena od fotografija Gilesa Penfounda, tadašnjeg fotografa Britanskog bataljona UN, koji je među prvima ušao u Ahmiće nakon masakra i svojom kamerom ovjekovječio prizore pakla koje je zatekao.
„Ove fotografije su korištene u procesuiranju ratnih zločina, a izložbom „48 sati pepela i krvi“ u Historijskom muzeju BiH će biti prvi put predstavljene široj javnosti“, naveli su iz Historijskog muzeja BiH.
Izložba ima dokumentarnu vrijednost i ujedno odaje počast žrtvama i preživjelima. Nakon Sarajeva izložba će biti prikazana i u nekim gradovima u Hrvatskoj.
U rano jutro 16. aprila 1993. godine, u napadu specijalne jedinice Džokeri Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), ubijeno je 116 Ahmićana od čega su 33 bili žene i djeca. Najmlađa žrtva imala je tek nekoliko mjeseci.
Pokolj su otkrile mirovne snage UN-a sastavljene od britanske vojske i pukovnik Bob Stewart.
Haški tribunal je za zločin u Ahmićima osudio sedam bivših pripadnika HVO-a, dok je pred Sudom BiH za isti zločin Paško Ljubičić osuđen na 10 godina zatvora.
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločin protiv čovječnosti, a jedan od zapovjednika ove akcije, Dario Kordić osuđen je na 25 godina. Na slobodu je pušten početkom juna 2014. godine.
Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić osuđeni su na zatvorsku kaznu od 6 do 10 godina zbog sudjelovanja u napadu, no pravomoćnom presudom su 2001. oslobođeni krivice. Drago Josipović dobio je 12, a Vladimir Šantić 18 godina zatvora. Dragan Papić oslobođen je krivice.