Članak

Borci pred Parlamentom, radnici pred Vladom

Grupa demobilisanih boraca Armije RBiH i HVO-a i danas se okupila ispred zgrade Parlamenta FBiH, kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog položaja te populacije. Istovremeno, ispred zgrade Vlade FBiH prot

SARAJEVO, (Patria) - Grupa demobilisanih boraca Armije RBiH i HVO-a i danas se okupila ispred zgrade Parlamenta FBiH, kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog položaja te populacije. Istovremeno, ispred zgrade Vlade FBiH protestuje grupa radnika Hidrogranje.

Problem demobilisanih boraca

Federalni premijer Fadil Novalić ranije je objavio da Federacija godišnje izdvaja oko 570 miliona KM za boračku populaciju. Demobilisani borci, s druge strane, traže da vlasti objave spisak svih onih koji primaju boračke naknade. Smatraju da novac u velikoj mjeri ide u ruke onih koji nisu bili na ratištima tokom sukoba, dok veliki broj pravih boraca danas živi na rubu siromaštva.

Borci traže i ukidanje finanisiranja boračkih organizacija, kojih u Federaciji ima oko 1.600. Borci sumnjaju da veliki broj udruženja služi vlastima kao mehanizam za kontrolisanja boračke populacije. 
Borci u svojim zahtjevima još traže i to da demobilisani borci koji nemaju nikakva primanja od države dobiju novčane naknade, ili da im država osigurao posao.

Sjednica Parlamenta FBiH koja je prekinuta jučer, a na kojoj su se trebali razmatrati zahtjevi boraca, danas je ponovo nastavljena.

130 dana protesta

Grupa radnika Hidrogranje okuplja se ispred zgrade Vlade Federacije više od 130 dana od utorka do petka između 11 i 13 sati, kako bi ukazali na probleme u ovom preduzeću. Njih 272 su ostvarila pravo na odlazak u penziju, ali ta prava još uvijek nisu počeli konzumirati.

U nekadašnjem bh. gigantu danas radi oko 130 radnika, dok njih više od 450 od 30. septembra 2016., od kada se firma nalazi u stečaju, čeka da im se riješi status. Radnici tvrde da do danas nisu imali konkretan sastanak sa premijerom Novalićem, niti vlasti nude bilo kakav program koji bi riješio njihove probleme, piše Patria.

#BiH