Članak

Vajzović od Zvizdića i Juske traži izjašnjenje u vezi Pelješkog mosta

Ministar Oleg Butković potvrdio je u razgovoru za Dnevnik Hrvatske-radiotelevizije da će u ponedjeljak biti potpisani ugovori za izgradnju i nadzor s kineskim izvođačem radova na Pelješkom mostu

SARAJEVO, (Patria) - Ministar Oleg Butković potvrdio je u razgovoru za Dnevnik Hrvatske-radiotelevizije da će u ponedjeljak biti potpisani ugovori za izgradnju i nadzor s kineskim izvođačem radova na Pelješkom mostu.

Eksperti su ranije upozorili da bi gradnjom Pelješkog mosta Hrvatska zatvorila Bosni i Hercegovini pravo pristupa otvorenom moru, što je kršenje međunarodnog prava, ali to hrvatsku Vladu nije spriječilo da, potpomognuti Briselom, nastave aktivnosti oko gradnje Pelješkog mosta.

Zastupnica Demokratske fronte u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Hanka Vajzović zatražila je od predsjedavajućeg Vijeća ministra BiH Denisa Zvizdića i državnog ministra prometa i komunikacija Ismira Juske informaciju o tome šta su uradili po pitanju utvrđivanja granice na moru između BiH i Hrvatske, te šta je odgovor Bosne i Hercegovine na pokušaj Hrvatske da blokira jedini bh. izlaz do otvorenog mora.   

„Budući da je Evropska komisija (Žan Klod Junker) nedvosmisleno potcrtala svoj stav kako će od zemalja koje su preostale na putu EU integracija, kao preduvjet zahtijevati rješavanje međudržavnih granica, moje pitanje u vezi s tim glasi:  Šta je VM u vezi sa (a) utvrđivanjem granice na moru i (b) sporenjem oko izgradnje Pelješkog mosta, u posljednjih pola godine konkretno poduzelo prema RH – u bilateralnim susretima, posebno na zajedničkoj sjednici Vlade RH i VM BiH od 7. jula 2017. godine?, navodi se u pitanju zastupnice Vajzović, prenosi novinska agencija Patria.

Vajzović interesuje i što šta je VM poduzelo prema Evropskoj komisiji, odnosno – je li insistiralo na odgovoru: na temelju čega je EK odobrila sredstva za gradnju Pelješkog mosta ako već i sama insistira na saglasnosti BiH koje (kako bh. strana tvrdi) nije bilo?

„Ukoliko VM jest postavljalo takvo pitanje, šta im je iz EK (u proteklih pola godine) eksplicitno odgovoreno?, navodi se u pitanju zastupnice Vajzović, koja je dalje zanimalo:

Da li je VM, u vezi sa uvjetom za odobravanje sredstava EK Hrvatskoj, ikad saznalo istinu: a) ukoliko je „do nas“ - ko je i kada mogao dati takvu „validnu“ saglasnost, b) ukoliko je „do RH“ - šta je hrvatska strana kao dokaz o saglasnosti ponudila Evropskoj komisiji da bi dobili sredstva, c) ukoliko je „do EK“ – na temelju kojeg su „papira“ (dokaza) odobrili tolika sredstva iz proračuna EU?

„Ako je EK kao preduvjet pristupanju EU integracijama uvela pitanje granica (vjerovatno poučena upravo iskustvom sa Piranskim zalivom), može li se očekivati (desiti, postoji li takva opasnost) da RH (uprkos naglašavanju „dobrosusjedskih odnosa“ i „snažnom podupiranju BiH na evropskom putu“),  zbog sporenja oko Pelješkog mosta, ipak postane (nekom vrstom ucjene) kočnica na našem evropskom putu?, navodi Vajzović.

Zastupnica DF-a u Parlamentu BiH Hanka Vajzović je i prije godinu, prvo od Ministarstva prometa i komunikacija BiH tražila odgovore na pitanje šta se dešava u vezi sa izgradnjom Pelješkog mosta, a nakon toga inicirala i raspravu u Predstavničkom domu PSBiH.

„Ne ulazeći u meritum ovoga slučaja niti u suštinu bilateralnih dogovora i pregovora između BiH i RH (ni prije godinu niti sada), pitanje Pelješkog mosta pokrenula sam (na temelju spoznaja koje sam crpila uglavnom iz medija, prije svega hrvatskih) polazeći od dviju, međusobno suprotstavljenih činjenica i to:  1) da BiH tvrdi kako nikad nije zvanično dala saglasnost za taj projekat, čak ni da se o tome pregovara prije definitivno riješenog razgraničenja na moru (ratifikacija sporazuma iz 1999.), a da se 2) istovremeno RH ozbiljno priprema za gradnju mosta, da tvrdi kako ima saglasnost bh. strane, te da joj je pritom za taj projekat EK odobrila značajna nepovratna sredstva“, zaključila je zastupnica Vajzović.

#BiH