GORAŽDE, (Patria) - Vijećnici Demokratske fronte u Gradskom vijeću Grada Goražde zatražilo je od Gradske uprava da u saradnji sa Vladom BPK Goražde oformi radnu grupu koja će se baviti problemom migranata na području Goražda i susjednih općina u sastavu Kantona.
Zadatak radne grupe, naveli su, bio bi da se u najkraćem roku osiguraju osnovni uslovi za smještaj i boravak migranata na području BPK Goražde, što bi podrazumijevalo adekvatnu ishranu, održavanje lične higijene, zdravstvenu zaštitu i prostorije za boravak i spavanje.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova BPK Goražde navode da su u periodu od 12. marta do 28. maja na području tog kantona policijski službenici registrirali ukupno 137 stranih državljana – ilegalnih emigranata sa područja Bliskog Istoka, od čega 72 državljana Sirije, 32 državljana Libije, četiri državljana Irana, deset državljana Pakistana, sedam državljana Alžira, dva državljana Maroka, pet državljana Afganistana i pet državljana Palestine.
„Ilegalni migranti su zapaženi na području BPK Goražde ličnim zapažanjem policijskih službenika ili na osnovu prijava građana, a najčešće su se kretali u grupama od po tri do pet lica“, navode iz MUP-a BPK Goražde, prenosi agencija Patria.
„Prilikom zapažanja lica ilegalnih migranata i daljeg poduzimanja mjera i radnji prema njima, policijski službenici su dolazili do informacija da se isti najčešće kreću više dana šumskim putevima od granice sa Crnom Gorom, te da pojedina lica imaju vidne povrede nastale uslijed dužeg pješačenja i nesreća prilikom pješačenja, da su iscrpljeni uslijed višednevnog pješačenja, da im je odjeća i obuća dotrajala i pocijepana, da su izgladnjeli i slično“, stoji dalje u informaciji iz MUP-a BPK Goražde.
Vijećnici Demokratske fronte u Gradskom vijeću Grada Goražde zatražilo su da kantonalne vlasti zatražite pomoć viših nivoa vlasti kao i međunarodnih organizacija, prije svega UNHCR-a, ali i ostalih humanitarnih nevladinih organizacija kao što su Crveni krst, Crveni polumjesec, Merhamet, Caritas itd.
Traže i to da vlasti omoguće lokalnim nevladinim organizacijama da se uključe svojim doprinosom u rješavanje ovog problema.
„Ukoliko Vlada kantona odbije učešće u ovim aktivnostima, tražimo da Grad Goražde sam provede ove aktivnosti“, ističu Vijećnici Demokratske fronte. Podsjetili su da je Goražde tokom posljednjeg rata u BiH četiri godine bio utočište za više od 20 000 izbjeglica i to u mnogo težim okolnostima.