PRESPANSKO JEZERO, (Patria) – Dogovor Makedonije i Grčke kojim se rješava dvoipodecenijski spor oko imena Makedonija danas su u grčkom selu Psarades u pograničnom regionu Prerspa potpisali šefovi diplomatija u prisustvu premijera dvije zemlje i predstavnika Evropske unije i Ujedinjenih nacija koje su posredovale u pregovorima.
Dogovor dvije vlade da riješe međusobne razmirice i otvore Makedoniji put prema EU pozdravili su mnogi evropski zvaničnici.
„Potpisano - zapečaćeno – isporučeno“, napisao je na Twitteru Evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn, uz fotografiju čelnika vlada Makedonije i Grče.
„Ovo je dobar dan za dvije zemlje, za Balkan, za Evropu. Izvor inspiracije za sve nas“, napisala je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federica Mogherini.
At the signing of a historic agreement, with @tsipras_eu @Zoran_Zaev @NikosKotzias @Dimitrov_Nikola @JHahnEU It’s a good day - for the two countries, for the #Balkans, for Europe, making it more peaceful and united. A source of inspiration to all of us #NorthMacedonia pic.twitter.com/S2L0DHQMCq
— Federica Mogherini (@FedericaMog) June 17, 2018
Kolegama u Makedoniji i Grčkoj čestitala je i bivša predsjednica Vlade Republike Hrvatske Jadranka Kosor.
„Čestitam političarima Zaevu i Tsiprasu na povijesnom dogovoru. Samo hrabri ljudi pronalaze rješenja za teške probleme. Oni drugi brinu samo o vlastitom rejtingu. Sretno Makedoniji na putu za EU“, napisala je Kosor.
Od 1991. Atena se protivila da njezin sjeverni susjed nosi ime Makedonija s obzirom da to ime nosi i njezina regija, koja je bila kolijevka carstva Aleksandra Velikog, što je izvor ponosa za današnje Grke. Ta zemlja do sada je blokirala EU put Makedoniji upravo zbog imena. Vlada Zorana Zaeva pokazala je snažnu volju da to pitanje konačno riješi i zemlju povede naprijed.
Premijeri Zaev i Tsipras postigli su 12. juna načelni dogovor prema kojem će Makedonija ubuduće imati službeni naziv Republika Sjeverna Makedonija.
Dvojica mladih premijera suočavaju se u svojim zemljama s oštrim reakcijama na postizanje sporazuma o imenu.
Alexisa Tsiprasa pobornici čvrste linije optužili su u subotu za izdaju pokrenuvši u parlamentu izjašnjavanje o povjerenju vladi i želeći time blokirati sporazum sa Skopljem. Tsipras je u subotu navečer ipak dobio potporu parlamenta, dok je hiljade Grka prosvjedovalo ispred parlamenta protiv sporazuma s Makedonijom.
S druge strane, u Makedoniji tamošnji predsjednik Đorge Ivanov prijeti da će staviti veto kako bi blokirao ono što opozicioni protivnici sporazuma kvalificiraju kao "kapitulaciju".
Zoran Zaev, koji je lani nakon izbora postao makedonski premijer, postavio je za jedan od važnih prioriteta poboljšanje odnosa s Grčkom kako bi time osigurao put ka prijemu zemlje u članstvo Europske unije i NATO-a.
Prosvjednici iz obje zemlje najavljuju održavanje protestnih skupova u nedjelju u blizini Prespe.
Sporazum mora biti ratificiran i u makedonskom parlamentu te prihvaćen na referendumu.
Jedna od savjetnika makedonskog premijera Zaeva rekao je za agenciju Patria kako čvrsto vjeruje da Ivanov i njegove pristalice nemaju snage da zaustave, kako je rekao, evropsku politiku Zorana Zaeva, koji zemlju snažno vodi naprijed.