Članak

Smiruje se situacija u Skoplju nakon jučerašnjih demonstracija

U Skoplju je u nedjelju uvečer policija ispred zgrade parlamenta upotrebila suzavac kako bi rastjerala demonstrante koji su prethodno napali policiju tokom protesta zbog potpisivanja sporazuma Grčke i

SKOPLJE, (Patria) - U Skoplju je u nedjelju uvečer policija ispred zgrade parlamenta upotrebila suzavac kako bi rastjerala demonstrante koji su prethodno napali policiju tokom protesta zbog potpisivanja sporazuma Grčke i Makedonije o imenu.

Radio Slobodna Evropa je izvijestila da su demonstranti srušili i zaštitnu ogradu prije nego što ih je policija rastjerala suzavcem ispred Skupštine, nakon čega se situacija smirila, iako su na ulicama ostale grupe demonstranata i policijski kordoni.

U protestima je, kako prenosi agencija MIA pozivajući se na policijske izvore, povrijeđeno sedam policajaca, a privedeno je 25 demonstranata.

Jedan od službenika Vlade Makedonije rekao je agenciji Patria da Vlada prati situaciju u vezi sa demonstrantima.  

Ministri vanjskih poslova Makedonije i Grčke, Nikola Dimitrov i Nikos Kodzijas (Kotzias) potpisali su u nedjelju dogovor o promjeni imena Makedonije u Republika Severna Makedonija, skraćeno Sjeverna Makedonija.

Potpis na sporazum stavio je i posrednik Ujedinjenih nacija (UN) u sporu oko imena Metju Nimic (Matthew), koji ga je ocijenio "poštenim, iskrenim i primjenjivim".

Premijeri dvije zemlje, Zoran Zaev i Aleksis Cipras, istakli su važnost ovog dogovora za budućnost obje zemlje i stabilnost čitavog regiona.

Cipras je sporazum nazvao patriotskim, a pozvao je građane obje države da ga prihvate bez predrasuda.
Tokom ceremonije potpisivanja sporazuma, pristalice grčke opozicije su protestovale u grčkom dijelu Prespe.

Od 1991. Atena se protivila da njezin sjeverni susjed nosi ime Makedonija s obzirom da to ime nosi i njezina regija, koja je bila kolijevka carstva Aleksandra Velikog, što je izvor ponosa za današnje Grke. Ta zemlja do sada je blokirala EU put Makedoniji upravo zbog imena. Vlada Zorana Zaeva pokazala je snažnu volju da to pitanje konačno riješi i zemlju povede naprijed.

Dogovor dvije vlade da riješe međusobne razmirice i otvore Makedoniji put prema EU pozdravili su mnogi evropski zvaničnici.

„Potpisano - zapečaćeno – isporučeno“, napisao je na Twitteru Evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn, uz fotografiju čelnika vlada Makedonije i Grče.

„Ovo je dobar dan za dvije zemlje, za Balkan, za Evropu. Izvor inspiracije za sve nas“,  napisala je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Federica Mogherini.

Sporazum mora biti ratificiran i u makedonskom parlamentu te prihvaćen na referendumu.

#BiH