SARAJEVO, (Patria) - Zastupnici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmatraju danas Informaciju o provođenju Plana hitnih mjera i realiziranju aktivnosti vezanih za migrantsku krizu, no poslanici su skrenuli pažnju da ovo nije Informacija, nego Inicijativa poslanika Kluba HDZ-a BiH.
Maja Gasal Vražalica (DF) istakla je da su poslanici morali zapisivati šta usmeno izlaže ministar sigurnosti Dragan Mektić. Na kraju je zatražila pauzu od pola sata institirajući da priči da nema materijala i da je situacija ozbiljna.
- Molim sve što je ministar rekao usmeno da se stavi na papir. U formu prijedloga sve staviti i iznaći sredstva koja trebaju. Nije baš istina da se GP spremala na krizu migranata, čini se da su se mnogi spremali samo na izbor direktora u policijskim agencijama – kazala je Gasal- Vražalica.
Ona je dodala da nemaju niti jedan validan document kako bi mogli raspravljati na ovu važnu temu.
Zastupnik Salko Sokolović (NB) kazao je da vlast nije dobro radila kako bi se iznašlo rješenje te je podsjetio na protuustavno djelovanje Ilije Lasića, komesar MUP-a HNK kada su zaustavljeni migranti na svom putu prema prihvatnom centru u Salakovcu.
Nikola Lovrinović kazao je da je ministar Mektić izazvao krizu govoreći da se treba uhapsiti komesar Lasić.
- Zašto ne hapsite načelnika Bihaća i Velike Kladuše. Tražili ste da se hapsi i predsjednik Vlade HNk. Izgovorite teške riječi, pa onda mi krivi. Ovo što ste danas rekli je ok, dajte da nađemo rješenje da se nađu sredstva za dodatna zapošljavanja u policijskim agencijama – kazao je Lovrinović.
Ministar Mektić je tokom izlaganja Lovrinovića čak htio napustiti salu. Šefik Džaferović (SDA) je kazao se na Ivanu na dan kada je kantonalna policija zaustavila izvršenje odluke državnih organa je teško krivično djelo.
- Taj dan trebali su reagirati ne samo ministar Mektić, nego i sve institucije BiH – kazao je Džaferović.
Borjana Krišto (HDZ) replicirala je Džaferoviću i podsjetila da po Ustavu BiH migracijama se bave institucije BiH, te da pita ima li ijedna odluka ili pravilnik po kojem su migranti poslati u Salakovac.
U izlaganju o ovom problemu Mektić je kazao da je u BiH riječ o nezakonitim , ilegalnim migracijama i da po njegovoj procjeni u BiH ima trenutno oko 2.500 migranata. Mektić je rekao i da će se BiH suočavati s ovim problemom godinama.
Istakao je da je najveći problem u tome što Graničnoj policiji nedostaje 500 policajaca i da treba raditi na jačanju granice. Rekao je i da je dio policajaca iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i Državne agencije za istrage i zaštitu upućen na granicu.
Također, istakao je da je i MUPRS uputio na granicu 60 policajaca,ali da nema novca da se ti ljudi plate.
-Dnevno za njih treba 88.000 KM,a mi tih para nemamo, moram tražiti od stranih ambasada novac za to.Imamo plan,ali neko ne ferma za taj plan –kazao je Mektić.
On se osvrnuo na odluke općinskih vlasti u Velikoj Kladuši i Bihaću da odbiju mogućnost da centri za migrante budu u tim gradovima.
- Našli smo objekat u zgradi Agrokomerca i imamo sredstva od međunarodnih donatora i u Hadžićima došli do objekta, ali ne možemo da dođemo do njih. Ti bi objekti zadovoljili te potrebe - kazao je Mektić.
On je rekao i da nijedan migrant nije podnio zahtjev za azil i da niko od njih ne želi ostati u BiH.
Rekao je i da je u Salakovcu riječ o državnom objektu i da je on tu mogao djelovati,a neka kazao je Tužilaštvo BiH utvrdi odgovornost onih koji su to pokušali spriječiti.
-Ako ima krivične odgovoronosti dajte insistirajte na tome-rekao je on.