Piše Armin Aljović
Članovi Zastupničkog doma Parlamenta FBiH jednoglasno su u utorak usvojili Prijedlog Zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica.
Zakonom je definisano ukupno 15 prava koja će ostvarivati demobilisani borci, a među njima je i pravo na novčanu naknadu. Također, zakonom je predviđeno javno objavljivanje registra demobilisanih boraca.
Predsjednik Kluba SDA Ismet Osmanović zatražio je i to da se do kraja mjeseca održi hitna sjednica Zastupničkog doma na kojoj će biti usvojen i Zakon o igrama na sreću. Zakon o demobilisanim borcima neće biti moguće realizirati bez dodatnih prihoda koji bi se ostvarili novim Zakonom o igrama na sreću.
Uvjetovanjem Zakona o demobilisanim borcima Zakonom o igrama na sreću ocijenjeno je kao najveće poniženje demobilisanih boraca od rata do danas. Na društvenim mrežama mogu se pročitati komentari: „Merlin je u ratu pjevao 'ja sam vojnik sreće', danas pjevam 'ja sam demobilisani vojnik sreće'“.
Dvadeset i tri godine od završetka rata u Bosni i Hercegovini SDA, kao vodeća bošnjačka stranka, ponudila je da pitanje demobilisanih pripadnika Armije RBiH - a zakon će uključivati i bivše pripadnike HVO-a - rješava preko kladionica. Žele li ostvariti vlastite prihode, po logici SDA, demobilisani borci bi morali poticati igre na sreću.
Od svih stranka iz Federacije, SDA je bila najduže u vlasti u posljednje dvije decenije. Od devet Vlada koliko je Federacija BiH imala od 1994. do danas, SDA je vladu sastavljala čak sedam puta. Sve ukupno, od 1994. do danas SDA je u Federaciji 19 godina na vlasti. U svih sedam vlada SDA-u je pripadalo Ministarstvo za boračka pitanja i Ministarstvo za izbjeglice. Ta stranka se nikada nije ozbiljno pozabavila pitanjem boraca i raseljenih. Zbog toga danas trpe kritike da su i jednom i drugom populacijom manipulisali kao vlastitim glasačkim tijelom. Vlada FBiH, primjerice, do danas nema ni jasno utvrđen spisak boraca koji su se borili u Armiji RBiH i HVO-u.
Premijer FBiH Fadil Novalić otkrio je tokom boračkih protesta u martu ove godine da se na boračkim spiskovima nalazi 560.000 osoba. Ministar za pitanja boraca Salko Bukvarević ranije je govorio o 390.000 pripadnika Armije RBiH i MUP-a RBiH, i oko 180.000 pripadnika HVO-a i MUP-a HRHB. To je daleko više od broja koji je učestvovao u borbama tokom samih ratnih dejstava.
Oko 1.600 boračkih udruženja, koliko ih ima u Federaciji, imaju svoje lidere. Svim tim udruženjima se osiguravaju primanja da bi vlast imala formalnu i političku kontrolu nad borcima. CIN je objavio bazu podataka o finansiranju boračkih udruženja koja pokazuje da su institucije vlasti u Bosni i Hercegovini za šest godina dale najmanje 83 miliona maraka za njihov rad. Ovo istraživanje dodatno pobuđuje sumnju da SDA-u i HDZ-a važnija manipulacija borcima od bilo kakvog sistemskog rješenja.
Federacija BiH najviše u Evropi izdvaja od BDP-a za socijalne potrebe, negdje oko 24,5 posto. Najmoćnije socijalne demokratije u Evropi izdvajaju do deset posto od BDP-a. S druge strane, birokratija stravično cijedi državu, jer su primanja birokrata dva i po puta veća od plaća u realnom sektoru, koji hrani i jedne i druge. Riječ o totalno neinventivnoj vlasti u BiH, koja nije u stanju riješiti nijedan problem a da ga ne zakrpe drugim, najčešće većim problemom.
Armin Aljović je novinar i urednik novinske agencija Patria @arminaljovic