Piše: Amina Čorbo-Zećo, novinar Patrije u Skoplju
SKOPLJE (Patria) - Evropska komisija po drugi put organizuje Dane medija EU i Zapadnog Balkana koji se održavaju u Skoplju.
Ova medijska konferencija okupila je više stotina predstavnika medija i organizacija civilnog društva, kao i kreatore politika sa Zapadnog Balkana i EU, kako bi razgovarali o ključnoj ulozi medija u procesu pristupanja te o razvoju prijedloga i aktivnosti za budućnost.
Johannes Hahn, EU komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju obratio se učesnicima ističući veliku važnost slobode medija zemalja Zapadnog Balkana na njihovom putu ka Evropskoj uniji. On je istakao da je to značajan segment koji se mora ispoštovati, jer u suprotnom zemlja ne može postati članica EU.
Hahn je u svom govoru istakao da Zapadni Balkan napreduje prema EU.
- Urađeno je dosta, ali je mnogo više ostalo da se uradi. Imamo napredak i u stvaranju jedinstvenog ekonomskog područja, ali moramo uraditi više da bi građani vidjeli konkretnu korist i od toga. Nužno je raditi puno više i brže, usvajati norme i provoditi ih u cijelosti - naglasio je on u obraćanju novinarima regiona i EU.
On je u svom izlaganju istakao dobar rad makedonske Vlade sa Zoranom Zaevom na čelu apostrofirajući historijski dogovor s Grčkom u vezi sa promjenom imena.
- Vrlo malo ljudi u svijetu je vjerovalo da će se razbiti ovakav jedan okamenjen sukob. I da će se riješiti ovako, tako da vam ja upućujem aplauz. To je ta vrsta liderstva – kazao je Hahn obraćajući se Zaevu.
Na pitanje novinarke novinske agencije Patria da li u BiH vidi nekoga s tim karakteristikama liderstva, jer se nažalost u BiH sve manje dolazi do kompromisa Hahn je rekao:
- Izbori su za 20-tak dana, a pokušat ću da ne budem uvučen u izbornu kampanju iako mi sve pomno pratimo. Zamolio sam sve političare da izbjegavaju takav jezik, da drugi ne shvate to kao poziv za napad na novinare.
To je nešto što kontinuirano moramo raditi. Mislim da je jedan od nužnih razvoja događaja ne samo u BiH nego u čitavom regionu da se otklone podjele u vezi etničke pripadnosti i da se okrenemo ideološkim pripadanjima.
Ne znam broj koliko sam imao sastanaka s političkim predstavnicima ali nikada nismo imali ideološku raspravu, nisam mogao da utvrdim jesu li ljevičari ili desničari i sve dok ne odbacimo etničke podjele nema napretka. Moramo premašiti etničke podjele. I vi mediji morate tu mnogo uraditi. Moramo podržati medije i u javnom vlasništvu, ali je to pitanje premašivanja stava ukorijenjeno i u cijelom društvu da se sve sagledava crno-bijelo. Kompromis je suština demokracije. Postizanje kompromisa se uvijek doživljava kao slabost, ali dobar kompromis je odricanje i dobit za obje strane – kazao je Hahn.
U svom obraćanju dalje Hahn je istakao i da je EK pokušala u regionu da radi i na ekonomiji i da ima nekog napretka.
- Ima tu još mogućnosti za napredak, svi smo malo nestrpljivi, ali već se nešto i desilo, ali treba više da se čini na tom polju – kazao je Hahn.
No, kada je riječ o pitanju medijskih sloboda, Hahn nije zadovoljan.
- Nasilje nad novinarima nije uklonjeno, čak je u porastu. To nas brine. 11 slučajeva napada na novinare u zemljama Zapadnog Bakana desilo se u ovoj godini. To je neprihvatljivo. Nejasni stavovi onih koji trebaju da kazne počinitelje stvaraju lošu atmosferu. U našoj Strategiji za Zapadni Balkan naglašavamo važnost poštivanja takvih prava koje treba živjeti ne samo poštivati – istakao je Hahn.
Komesar je istakao da je Evropska komisija jasna kada kaže da nema pristupanja bez zaštite slobode medija i bez garancije da će novinari imati sigurnost. To je proces. To je nešto što bismo voljeli vidjeti da se poštuje, da imamo najveću moguću garanciju. Sve moje službe aktivno rade s vlastima i želimo da vidimo napredak. Ovaj sastanak je prilika da se vladama pošalje poruka da se kaže koliko je značajna sloboda medija – kazao je Hahn.
Ali radionica je prilika, naglašava Hahn, i za profesionalnu nadogradnju.
- Standard i profesionalno izvještavanje mora se zadržati u svim oblicima izvještavanja. Vrlo važno za regiju jeste pomirenje i mediji imaju tu ulogu da ne koriste stereotipe i ne idu u dalju polarizaciju. Također se moraju osigurati i ekonomski uslovi – dodao je Hahn.
Obraćajući se sudionicima konferencije makedonski premijer Zoran Zaev kazao je da je trend širenja dezinformacija nešto što uništava demokratiju.
- Lažne vijesti idu na to da potiču sukobe, a u našem regionalnom kontekstu lažne vijesti idu na potkopavanje europeizacije - ustvrdio je Zaev.
On je kazao da je zagovornik samoregulacije medija, odnosno toga da novinari sami postavljaju svoje standarde. Zloupotreba slobode govora plasiranjem lažnih informacija, upozorio je premijer Makedonije, loše utiče na sve zemlje regije.
Predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir podsjetio je da je sloboda medija osnovno ljudsko pravo i da su mediji okosnica svakog demokratskog sistema.
- Moramo osigurati da su novinari sigurni i moramo ih zaštititi. To je naš prioritet. Nažalost, nedostaje političke volje da se zaštite mediji - kazao je Desir istaknuvši kao jedan od posljednjih primjera napad na novinara Vladimira Kovačevića u Banja Luci.