SARAJEVO, (Patria) - Protokol o saradnji i postupanju u slučajevima protivpravnog ponašanja na štetu djece u Kantonu Sarajevo danas su potpisali ministrice za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice i zdravstva KS Amela Dautbegović i Zilha Ademaj, ministri unutrašnjih poslova, pravde i uprave Vedran Mulabdić i Mario Nenadić, policijski komesar Mevludin Halilović, direktori javnih ustanova Kantonalnog centra za socijalni rad, Odgojnog centra KS i Zavoda za pružanje besplatne pravne pomoći Enes Šabić, Nermin Mušikić i Velija Nuhanović, predsjednica Općinskog suda Janja Jovanović, te predstavnici Kantonalnog tužiteljstva, Kantonalnog suda i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS. Potpisivanju je prisustvovao i Šef Misije OSCE-a u BiH, ambasador Bruce G. Berton.
- Ovaj protokol ima za cilj spriječavanje prosjačenja, skitnje, eksploatacije djece, kao i svih vidova zloupotrebe i protivpravnih ponašanja na štetu djece u KS - poručila je ministrica Dautbegović, te dodala kako su svi potpisnici saglasni da pružaju pomoć potencijalnim žrtvama, kao i da razmjenjuju informacije koje su neophodne da bi im se pružila najbolja zaštita.
Navela je kako se na njegovoj izradi radilo pune dvije godine i da je posebno raduje činjenica što je potpisan tokom obilježavanja Dječije nedjelje.
Protokolom su jasno utvrđena pravila saradnje u svim aspektima zaštite žrtava protivpravnog ponašanja na štetu djece, uz puno poštivanje njihovih ljudskih prava, a sve kako bi im se obezbijedila fizička, psihološka, zdravstvena, socijalna i dječija zaštita, te olakšalo njihovo integriranje u novo društvo.
- Veoma smo počastvovani što smo uključeni u programe i projekte zahvaljujući kojima je moguće ostvariti vidne napretke u društvu. Znam da će ovaj protokol koji nadopunjuje postojeće mehanizme uključivanja u državi pomoći vlastima Kantona Sarajevo da adekvatnije odgovore na potrebe djece, žrtava kriminala i drugih protivzakonitih aktivnosti na štetu djece - istakao je ambasador Berton.
Po njegovim riječima, američko ministarstvo rada je nedavno objavilo izvještaj iz BiH u kojem se kaže da su djeca predmet najgoreg oblika rada, u koje spada prosjačenje. Žrtve su i prisilnih brakova i drugih oblika iskorištavanja.
- Borba protiv trgovine ljudima je nešto čime se Evropa bori već dugi niz godina i to predstavlja njihov prioritet. OSCE i UN poduzima adekvatne korake da pruže pomoć svim našim članicama. Podržavamo lokalne partnere u borbi protiv trgovine ljudima i pri tome je vrlo važno da djeca moraju biti u fokusu svakog sudskog procesa koji ih uključuje. Svima nam je u interesu osigurati adekvatnu podršku i zaštitu djeci - rekao je ambasador Berton.
Potcrtao je kako je i ovaj protokol dokaz odlučnosti Vlade Kantona Sarajevo da u prioritet svog djelovanja stavi interese djece. Ministar Nenadić je kazao da današnje potpisivanje Protokola znači mnogo naročito u podizanju svijesti o važnosti zaštiti djece.
- Ovo je proeuropska aktivnost kojom smo poslali poruku da ćemo se na institucionalni način boriti za zaštitu djece u Kantonu Sarajevo i BiH - poručio je ministar Nenadić.
U svim postpucima na koje se primjenjuje ovaj protokol, odnosno u postupcima u kojima je dijete ili maloljetnik oštećen krivičnim djelom, kao i u oni u kojima je on počinilac krivičnog djela, vrijedi pravilo obavezne edukacije i specijalizacije svih osoba koje učestvuju u postupku, ovlaštenih službenih osoba, tužitelja, sudija i advokata. Potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere stručne pomoći, podrške i zaštite prije, tokom i nakon njihovog saslušanja, a sve s ciljem zaštite njihovog fizičkog i psihičkog integriteta od sekundarne traumatizacije i viktimizacije, navedeno je, između ostalog, u Protokolu.