BEOGRAD, (Patria) - Devet mjeseci od ubistva lidera GI „Srbija, demokratija, pravda“ Olivera Ivanovića nema osumnjičenih. U ovom slučaju mjesecima unazad jedine informacije koje se pojavljuju su da kosovske institucije ne sarađuju sa srbijanskim institucijama, kao i da srbijansko pravosuđe nema priliku da učestvuje u istrazi, piše Insajder.
Mjesece nakon ubistva Ivanovića obilježila su i obećanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da će izaći u javnost i saopštiti šta je otkriveno tokom istrage. Ta obećanja nisu ispunjena.
Istragu ubistva Olivera Ivanovića vodi Specijalno tužilaštvo Kosova. Od ovog tužilaštva novinari Insajdera ranije su dobijali odgovore na pitanja kako napreduje istraga, iako su odgovori bili istovjetni – da nema osumnjičenih, a da je saslušan veliki broj ljudi, ali u svojstvu građana.
Posljednjih dva mjeseca to tužilaštvo prestalo je i da odgovara na mejlove.
S druge strane, Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje pokušava da vodi paralelnu istragu u ime srbijanskih institucija, u odgovoru Insajderu kaže da je „postupak u toku“ i da u interesu istrage ne mogu da daju informacije dok postupak traje.
O tome kako istraga funkcioniše djelimično je govorio ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović. On je, predstavljajući izvještaj o radu svog ministarstva od oktobra 2017. do juna 2018. godine, rekao da bezbjednosnu situacija na Kosovu karakteriše ubistvo Ivanovića i da je situacija teška jer Euleks, KFOR i KPS ne razmjenjuju podatke s Tužilaštvom za organizovani kriminal Srbije.
- Pored velikog broja urgencija, kontakata i zamolnica prije svega Euleksu, srbijanski istražni organi nisu dobili ni jedan značajniji i relevantan podatak da bi istraga mogla da se vodi - rekao je Stefanović nedavno.
On je ukazao na to da nema mogućnosti da Srbija u punom obimu učestvuje u istrazi na teritoriji Kosova, ali da „sve pokušava“. Kako kaže, srbijanske institucije su nudile da budu dio istražnih timova, ali svaki put su odbijene. Napomenuo je da tužilaštvo nema pristup kamerama niti originalnim dokumentima, kao što, kako kaže, nije imalo pristup ni licu mjesta na kojem je Ivanović ubijen.
Oliver Ivanović je ubijen 16. januara ispred prostorija inicijative u Kosovskoj Mitrovici sa pet hitaca iz vatrenog oružja, iz vozila u pokretu.
Dan nakon Ivanovićevog ubistva oglasila se Kosovska policija i navela da je preuzela video zapise sa sigurnosnih kamera koje se nalaze na kući u kome je sjedište GI SDP, a ispred koje je ubijen Ivanović. Iz onoga što je do sada iznijeto u javnost, kamere nisu zabilježile trenutak samog ubistva jer tada nisu radile, a jedini trag o kom se govorilo je automobil iz kog je navodno pucano u Ivanovića.
Policija Kosova je takođe neposredno nakon ubistva saopštila da je identifikovala osobu koja je 2017. godine kupila vozilo iz kojeg se pretpostavlja da je ubijen Ivanović, a zatim je mjesec dana nakon toga medijima dostavljena fotografija automobila, a građani su pozvani da informacije o vozilu, ukoliko ih imaju, dostave policiji.
Konkretne informacije u vezi s ubistvom pojavljivale su samo u danima nakon ubistva. Nakon toga, izostale su nove vijesti o napretku istrage. Uslijedila su obećanja zvaničnika.
Tako je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić još 17. marta najavio da će „za dvije nedjelje srbijanske službe oglasiti“ o tome šta su saznale i šta ne mogu da saznaju u vezi s ovim slučajem. To se nije desilo.
Tri mjeseca nakon toga, 14. jula, predsjednik Srbije je u javnost izašao s novim obećanjem – da će “u narednim danima iznijeti informacije u vezi s ubistvom Ivanovića”. Ni to se nije dogodilo.
Krajem jula je, pak, predsjednik Srbije Vučić izjavio da „prvi put imamo neka operativna saznanja o tome, koja imaju i neke logike”.
- Iako nam nije omogućeno da vodimo istragu na bilo koji način, sad smo na malenom tragu - rekao je Vučić.
I predsjednik Kosova davao je slična obećanja. Tači je takođe u julu rekao će institucije Kosova izaći s konkretnim rezultatima „koji će dati glavobolju mnogima i na Kosovu i u Beogradu“.
Ni to se nije dogodilo.
Potpredsjednica GI „SDP“ Ksenija Božović rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su u Inicijativi „u startu govorili da je uviđaj krenuo kako ne treba“.
- Vidjeli smo da kosovska policija na samom početku istrage, odmah nakon ubistva, nije svoj posao uradila kako treba. Apelovali smo i ukazivali na to, prošlo je devet mjeseci, a istraga tapka u mjestu i još uvijek nemamo nikakav detalj vezan za ubistvo“, rekla je Božović.
Božović podseća da je bilo prijetnji i prije ubistva Ivanovića, kao i da je kancelarija Inicijative bila zapaljena, pa su zato postavljene kamere.
- Kancelarija je imala četiri kamere koje su pokrivale cijelu ulicu iz svih uglova. Kamere su sve vrijeme radile, sto posto sam sigurna da su radile i na dan ubistva, jer je Oliver Ivanović vodio računa o njima. Kao najbliži saradnik Olivera Ivanovića odgovorno tvrdim da su kamere radile - kaže potpredsjednica GI „SDP“.
Kako kaže, pitala je šta je sa snimcima ostalih kamera iz ulice, ali da nikada nije dobila odgovor, niti je, kako kaže, Inicijativi vraćena oprema za snimanje koju su odnijeli istražni organi.
Ona izjave predsjednika Vučića i Tačija ocjenjuje kao „skupljanje političkih poena“.