Piše: Haris Ljevo
Premijer Hrvatske Andrej Plenković smatra da je Željko Komšić nelegitimno izabran u Predsjedništvo BiH.
On je istakao kako su njegove stavove o tome kako je izborom Željka Komšića u Predsjedništvo Bosne i Hercegovine "izigrano slovo i duh Dejtonskog sporazuma" podržali premijer Mađarske Viktor Orban, premijer Bugarske Boyko Borisov, predsjednik Francuske Emmanuel Macron, premijer Španije Pedro Sanchez i visoka predstavnica za vanjsku politiku EU Federica Mogherini.
Plenković se prije tri dana u Parizu sastao s predsjednikom Francuske Emmanuelom Macronom i nakon sastanka je kazao kako su njih dvojica razgovarala i o izborima u BiH. Međutim, dan kasnije Macronov kabinet je izdao zvanično saopštenje u kojem se nijednom riječju ne spominje BiH kao tema razgovora.
Borisov i Orban su članovi stranaka koje pripadaju grupaciji Evropskih narodnih stranaka (EPP) kojoj pripada i Plenkovićev HDZ. Podsjetimo, kada su zastupnici Evropskog parlamenta nedavno glasali o izvještaju za Mađarsku i Orbanovom kršenju ljudskih prava, HDZ-ovi zastupnici u EP su glasali suprotno većini i podržali su Orbana. Zbog toga ne treba začuditi ukoliko Orban zaista smatra Plenkovićeve stavove ispravnim. Međutim, kada je u pitanju španski premijer Pedro Sanchez, zaista je teško očekivati da ima bilo šta zajedničko s Plenkovićem.
Pedro Sanchez se upravo u Španiji bori protiv nacionalističke i separatističke politike kakvu Plenković zastupa u Hrvatskoj i BiH, a uz to Sanchez je već radio u Bosni i Hercegovini kao šef kabineta nekadašnjeg Visokog predstavnika u BiH Carlosa Westendorpa kada je zastupao potpuno suprotnu politiku od one kakvu su tada i sada zastupali predstavnici HDZ-a.
Podsjećamo, kada su konzervativci u Španiji došli na vlast 1996. godine smijenili su tadašnjeg ministra vanjskih poslova Carlosa Westendorpa koji je postao ambasador Španije u UN-u. Godinu dana kasnije, u junu 1997. godine Westendorp je imenovan za Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BIH, a za šefa kabineta postavlja mladog 26-godišnjeg Pedra Sancheza.
Sanchez je odigrao jednu od ključnih uloga u uvođenju zajedničke valute, himne, zastave i brojnih zakona koji su omogućili normalno funkcioniranje zemlje tek izašle iz rata. Jedan od glavnih oponenata odlukama koje su tada provodili Westendorp i mladi Sanchez bili su čelnici HDZ-a BiH.
Dalje, Sanchez je lider Socijalističke radničke partije Španije (PSOE), koja je članica PES-a (Partije evropskih socijalista), suprostavljenog bloka Plenkovićeve EPP u Evropskom parlamentu, dok se i njihova unutardržavna politika potpuno razlikuje.
Dok u Hrvatskoj cvjeta ustaštvo, zbog čega svakodnevno dolaze ozbiljne kritike na račun Hrvatske iz EU i SAD-a, za to vrijeme Sanchezova vlada u Madridu usvaja zakon prema kojem će iz Španije u Hrvatsku biti deportovane i kosti ustaških zločinaca Pavelića i Luburića.
Između politika Andreja Plenkovića i Pedra Sancheza nema nikakvih dodirnih tačaka, prema tome izjave hrvatskog premijera kakao „njegov problem“, odnosno rezultate izbora u BiH razumije Sanchez, nisu ništa drugo nego lijepa priča za razočarane gubitnike u redovima HDZ-a.