Piše: Amra Varatanović
Svečana promocija diplomanata i magistranata Univerziteta u Sarajevu, najvažnije obrazovne institucije u BiH, ostala je u sjeni loše organizacije za šta najveću odgovornost snosi prvi čovjek Sarajevskog univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj i njegovi saradnici.
Bojkot rukovodstva i studenata Medicinskog fakulteta koji se nisu pojavili u dvorani „Juan Antonio Samaranch“ bio je samo početak lošeg scenarija tog svečanog dana.
Više od 5.200 studenata primilo je svoje diplome koje bi im trebale biti početak nove etape života. Poručili su to studentima univerzitetski rektor Škrijelj i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić. Kratka obraćanja imali su i dekani organizacionih jedinica koji su proglašavali najbolje studente sa svojih fakulteta. A njih 181 je najboljih među 5.200. Dodijeljeno je 55 zlatnih znački, 116 srebrenih i deset Povelja Univerziteta. Od 181 najboljih obratio se samo jedan student!?
- Znanje je naše najjače oružje, rekao je Nelson Mandela. Mi se ne smijemo bojati da to oružje iskoristimo kako bismo služili općem interesu. Naše učenje ne prestaje dodjelom diploma. Učenje i razvoj tek počinju. Kraj našeg školovanja nije kraj našeg učenja. Dvadeset i prvo stoljeće zahtijeva od nas da budemo posvećeni cjeloživotnom učenju – kazao je Harun Išerić, najbolji magistrant.
Upravo je to najjača poruka koja se mogla uputiti hiljadama mladih akademskih građana koji će ostati u BiH, ili bi barem to trebali, i graditi svjetliju budućnost za sve nas.
Iznenađenje za mnoge prisutne, pa i za brojne dekane bilo je obraćanje Edina Džeke, poznatog bh. nogometaša. Dobitnik je diplome Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja. U kratkoj video poruci Džeko je poručio da studenti trebaju izabrati Sarajevski univerzitet. Ta Džekina poruka valjda je trebala poslužiti za promociju Univerziteta i pokazati uspješnu politiku rektora. Nažalost, otkrila je svu njegovu trulež.
Sarajevska Slobodna Bosna je o bivšem premijeru Konakoviću pisala kao o rijetkom studentu bez kolega, aludirajući da je fakultet završio „preko veze“. Ako je Džeko i zaslužio neku društvenu nagradu i priznanje zbog društvenog angažmana, a jeste, nije mogao dobiti i naučno priznanje ako se već nije bavio naučnim radom. Tim činom najstariji i najveći univerzitet u zemlji doveden je u ravan sa onim lošim privatnim univerzitetima protiv čijih fabriciranih diploma se godinama bori akademska zajednica u BiH.
Bilo je otužno gledati svečane odore predstavnika akademske zajednice, a iza njih na video zidu Edina Džeku. Istinsko priznanje za studente i Univerzitet bila bi Džekina čestitka, ali ne u ulozi njihovih kolega, već u ulozi jednog od najboljih sportskih ambasadora Bosne i Hercegovine.
Kako li je samo bilo roditeljima najboljih studenata, među kojima su i oni čija zanimanja se i s mukom izgovaraju, a koji bez obzira na njihove studentske uspjehe nisu imali priliku vidjeti svoje dijete za govornicom. Sigurno je da bi to bile prave po(r)uke prisutnima.
Da je bilo mudrosti kod onih koji vode Sarajevski univerzitet tog dana ne bi bilo obraćanja ni Denisa Zvizdića. Šta je Zvizdić učinio za četiri godine mandata da se osnuje Fond za razvoj nauke? Šta je učinio da se spriječi masovna pojava loših privatnih univerziteta koji niču kao gljive nakon kiše? Šta je učinio da se spriječi politizacija najstarije obrazovne institucije u BiH za šta je direktno odgovorna SDA koja je donijela novi zakon o visokom obrazovanju? Pa ipak Zvizdić sa govornice poruči studentima: „Čuvajte dignitet profesija“. Obruši se na privatne univerzitete s kojih su kadrovi SDA vrećama iznosili diplome i dobijali dobro plaćene pozicije. Navede i da privatni univerziteti „devalviraju diplome i obrazovanje“. Pa dobro jutro Zvizdiću! Ali ne reče da je to upravo dozvolila njegova SDA, u kojoj je i rektor Škrijelj bio u Savjetu za obrazovanje i gdje i danas ima značajan utjecaj.
- Potrebno je da se fokusiramo na javne univerzitete i da na njima gradimo budućnost obrazovanja - kazao je Zvizdić.
O kakvoj budućnosti i javnim univerzitetima govori Zvizdić kada je SDA-ovim zakonom do maksimuma devalviran najstariji univerzitet u BiH. Istim zakonom o visokom obrazovanju, a koji Zvizdić vjerovatno nije ni pročitao iako je profesor na Arhitektonskom fakultetu, obuhvaćeni su Univerzitet u Sarajevu i svi privatni na području Sarajevskog kantona kojih ima pet! Nikada ni riječi nismo čuli od Zvizdića da se mora zaštititi Univerzitet u Sarajevu.
Ako se Zvizdić bude pitao i Stranka demokratske akcije, budućnost obrazovanja u BiH neće biti svijetla.
Kada je u oktobru ove godine Škrijelj govorio o ulaganjima u nauku govoreći da ne postoji cifra kojom se može iskazati (toliko je mala) i da će se boriti da utječe na svijest onih koji vode ovu zemlju, niko nije očekivao da će vodeći čovjek „nijeme vlasti za nauku“ biti glavni govornik u tom svečanom danu. Škrijelj je kazao da je „posljednji trenutak da se formira Fond za razvoj nauke i podršku nauci u BiH“.
A sada je posljednji trenutak da rektor Škrijelj podnese ostavku i prepusti novoj vlasti da se uhvati ukoštac sa svim problemima i osigura depolitizaciju Sarajevskog univerziteta i poziciju koja mu stvarno i pripada.