Piše: Amra Varatanović
Jedan od gorućih problema s kojim će se nova vlast u Kantonu Sarajevo morati uhvatiti ukoštac je zdravstveni sistem koji funkcioniše po željama i naredbama nekoliko pojedinaca. Ko god bude ministar/ministrica zdravstva u Vladi KS morat će promptno početi rješavati probleme koji najviše pogađaju pacijente. Ministarstvo zdravstva u raspodjeli je pripalo strankama ljevice, ali još nije poznato da li će za tu poziciju biti kandidat kojeg će predložiti SDP BiH, Naša stranka ili Demokratska fronta.
Ono što je već godinama uvedeno kao „probna praksa“ po naredbi direktorice Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebije Izetbegović, zatvaranje KUM-a ponedjeljkom i petkom i preusmjeravanje pacijenata u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ nikada nije dobilo i zvanično odobrenje Ministarstva zdravstva. To je potvrdila još uvijek aktuelna ministrica zdravstva Zilha Ademaj. Niko nije ni pomislio da će probna praksa trajati skoro tri pune godine. Direktor Opće bolnice Zlatko Kravić kazao je da je kada je preuzeo funkciju direktora naslijedio tu praksu koja je rezultat dogovora Izetbegović i tadašnjeg v.d. direktora Seada Bašića iz aprila 2016. godine.
Drugi problem koji godinama stoji neriješen je i put pacijenta. Dokument kojim bi se konačno utvrdilo na koji način i u koju ustanovu se upućuje pacijent nije ugledao svjetlo dana pune dvije godine koliko se o njemu govori i priprema.
Bivša direktorica Zavoda hitne medicinske pomoći Sena Softić Taljanović u više navrata je za agenciju Patria govorila o tom dokumentu u čijoj je izradi učestvovala, naglašavajući da bi bilo najispravnije da ljekari Hitne pomoći procjenjuju gdje pacijent treba biti upućen kako bi dobio pravovremenu zdravstvenu uslugu.
To bi u praksi značilo da bez obzira da li je ponedjeljak ili petak, Hitna pomoć može direktno pacijenta odvesti na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu ako mu je potrebno pružiti pomoć iz tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite što jedino i može u toj bolnici. Dosadašnja praksa pokazala je i da većina pacijenata završi na KCUS-u čime se povećavaju troškovi obje bolnice, a za pacijente se gubi dragocjeno vrijeme.
Nedostatak pedijatara, produženje rada Domova zdravlja, otvaranje Pedijatrije u Općoj bolnici, te drugi problemi koji opterećuju zdravstveni sektor za čije se finansiranje godišnje izdvajaju stotine miliona maraka moraju biti prvi na listi prioriteta nove vlasti.