Članak

Promocija knjige Faruka Šehića 'Priče sa satnim mehanizmom'

Faruk Šehić jedan je od najnagrađivanijih i najprevođenijih bosanskohercegovačkih savremenih pisaca. Nakon velikog uspjeha romana "Knjiga o Uni" vraća se formi kratke priče.

SARAJEVO, (Patria) - Knjigu Faruka Šehića "Priče sa satnim mehanizmom" bit će promovisana u sarajevskoj knjižari Buybook, u srijedu, u okviru programa "Decembar u Buybooku“.

Faruk Šehić jedan je od najnagrađivanijih i najprevođenijih bosanskohercegovačkih savremenih pisaca. Nakon velikog uspjeha romana "Knjiga o Uni" vraća se formi kratke priče. 

"Osim što duboko zasijeca u osjetljivo tkivo, knjiga 'Priče sa satnim mehanizmom' pokazuje da Šehić uvjerljivo vlada različitim književnim postupcima, brzo prelazi s jednog na drugi, preinačuje ih i ukršta. Majstorstvo, u smislu grčke riječi 'techne', najizrazitije je u priči 'Shape-shifter', nekoj vrsti balkanske Mebijusove trake po kojoj se čitalac vozi svjetlosnom brzinom. (...) 'Priče sa satnim mehanizmom' upućuju izazov savremenoj prozi pošto se u njoj združuju beskompromisnost i izuzetno umijeće, lakoća prelaska sa jednog na drugi registar, stil, sliku... koje rijetko srećemo kod njegove generacije i šire. Pritom, njegova samosvijest (bezobrazluk!?) ide dotle da se ne libi da pred čitaoce i kolege baci rukavicu satkanu od ironije: 'Ja sam spreman, fizički i metafizički'," zapisao je književni kritičar Nebojša Marić.
Književni kritičar Matija Bošnjak, referirajući se na podnaslov knjige "predapokaliptični sevdah" s primjećuje kako je Šehićeva imaginacija moćno sredstvo čak i kada je riječ o problematikama koje nas svakodnevno okupiraju.

"Otvarajući se svojom novom zbirkom po imenu 'Priče sa satnim mehanizmom', novim pripovjedačkim tehnikama i estetičkim horizontima, Šehić je u tematskom smislu napravio svojevrstan iskorak iz regionalnog historijskog ka globalnom kontekstu savremene epohe, pa je i onaj brutalni instinkt njegove dosadašnje prozne poetike sada značajnije obilježen drugom vrstom raspoloženja, i to po svemu sudeći onom emocijom koja je kao nijansa spokojne melankolije bila prisutna već u 'Knjizi o Uni'. U novim Šehićevim pripovijetkama, realizam zgarišta i tjelesnih ranjavanja ustupa mjesto nadrealnom, čak fantazmagoričnom imaginariju, a ratom zahvaćena Bosna biva zamijenjena atmosferom modernog velegrada, i to takvog da je teško jednoznačno odrediti jesu li u pitanje njegove sadašnje ili buduće ulice, pošto se vremena neprestano stapaju i poistovjećuju, a Šehićevo uzbudljivo pripovijedanje svjesno i namjerno odmaže određivanju prostorno-vremenskog trenutka. Likovi koji mogu biti savremenici koliko i posjetioci iz budućnosti, koji su pomalo i nadnaravna bića i nekakva 'indigo' djeca povišenog senzibiliteta i izraženih imaginativnih sposobnosti, putuju kroz vrijeme na golemim distancama, a ipak ostaju čista unutrašnjost iz koje se ne može izaći – sve to Šehićevom novom književnom djelu daje ravnotežu između potpuno modernih fantastičnih poetika i stanovitog lirskog osjećanja svijeta, koji je u bosanskohercegovačkoj pripovjedačkoj tradiciji posvuda prisutan", napisao je Matija Bošnjak.

#Lifemagazin