ZAGREB, (Patria) - Saborski zastupnici danas su trebali raspravljati o Prijedlogu deklaracije Hrvatskoga sabora o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini i europskom putu Bosne i Hercegovine, ali je ta sjednica odgođena za sutra.
Deklaracija ima šest tačaka, cijeli dokument 20 stranica, a u njemu se navodi da su Hrvati u BiH marginalizirani.
Posljednjih danas stižu oštre kritike iz međunarodne zajednice zbog, kako se navodi, miješenja Hrvatske u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.
Bivši visoki predstavnici u Bosni i Hercegovini upozorili su početkom mjeseca visoku predstavnicu Europske unije za vanjsku politiku, Federicu Mogherini, i ministre vanjskih poslova zemalja članica, na uplitanje Hrvatske u politička dešavanja u BiH.
Potpisnici pisma Paddy Ashdown, Christian Schwarz-Schilling i Carl Bildt, izražavaju zabrinutost miješanjem Hrvatske u unutrašnja pitanja u BiH, koje se, kako navode, ogleda u nedavnom pokušaju hrvatske vlade da negira legitimitet izbora Željka Komšića u tročlano državno Predsjedništvo.
Politolog i nezavisni politički konsultant Davor Gjenero rekao je agenciji Patria da se Hrvatska ne zna ponašati prema državi Bosni i Hercegovini, te da zbog Bosne i Hercegovine postoje podjele čak i unutar samog HDZ-a u Zagrebu.
„Postoje dvije pozicije unutar HDZ-a Hrvatske; jedna je tvrda linija koju zastupa potpredsjednik stranke Milijan Brkić, koji želi radikalnu deklaraciju bez obzira na to kakav će to odjek imati u Europskoj uniji, dok je druga strana okupljena oko Andreja Plenkovića, koji želi mekanu deklaraciju, koja bi govorila o problemima Hrvata u BiH, ali koja neće zaoštravati odnose“, kaže Gjenero, ističući da strana okupljena oko Plenkovića ne dovodi u pitanje legalitet Komšićevog izbora u Predsjedništvo, ne zagovara prekid komunikacije sa Komšićem, užasava se koaliranja između Čovića i Dodika, ali ne nalazi alat kojim bi poslala pravu poruku Hrvatima u Bosni i Hercegovini.
Gjenero smatra da Hrvatska ne uspijeva pronaći način ni za to kako da, kako je rekao, ukroti Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a BiH, za kojeg Gjenero kaže da je štetočina.
„Čović je objektivno štetočina, pogotovo otkada poprilično otvoreno igra i u korist ruskih interesa na području Bosne i Hercegovine“.
Govoreći o Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine ovaj hrvatski politolog ističe da je aktuleni Izborni zakon zamišljen kao model u kojoj svaka nacionalna zajednica bira sebi političke predstavnike, ali kako taj model ne funkcioniše na taj način, Gjenero smatra da je potrebno tražiti nova izborna rješenja u BiH.